Дома Твој готвач Колачиња од ванила со џем: Никогаш повеќе нема да купите колачиња…

Колачиња од ванила со џем: Никогаш повеќе нема да купите колачиња…

1181
0

Колачиња од ванила со џем: Никогаш повеќе нема да купите колачиња…

Посни колачиња.

Состојки за тестото:

250 гр маргарин, собна температура (или путер)
100 гр шеќер во прав
кора од лимон
1/2 сок од лимон
2 ванилин шеќер
50 гр мелени ореви
400 гр брашно (брашно од тип 400, може да се користи друго бело брашно)

Џем од сливи (по желба можете да користите и други)

Шеќер во прав на крајот.

Постапка:

Со посочените сосотојки замесете тесто, расујакте кора околи 1сантиметар. Исечете со модла форми или само кругчиња од тестото. Наредете го колачињата во плех претходно обложен со харија за печење.

Печете во загреана рерна на 180 степени околу 12 минути, проверете да ја задржат светлата боја.

Залепете по две печени колачиња со џем од сливи (или џем по ваш вкус) и посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име