Дома Живот Кога не треба да пиете кафе?

Кога не треба да пиете кафе?

456
0

Еве што велат експертите…
Кафето е пијалок без кој многумина не можат да го започнат денот. Сепак, постојат моменти кога не треба да го пиете

Кога правите кафе, почекајте прво да се излади малку. Ако додадете млеко или крем за кафе, можете да ја намалите температурата за неколку степени, но најдобро решение е да почекате кафето да достигне температура која е безбедна за консумирање.

Исто така, не треба да пиете кафе ако се чувствувате „на работ“. Кофеинот има стимулирачки ефект врз нервниот систем бидејќи го стимулира лачењето на кортизол, кој може да ја зголеми анксиозноста и проблемите со спиењето.За да го намалите влијанието на кофеинот, обидете се да ја намалите количината на кофеин во кафето. Покрај тоа, не треба да пиете кафе навечер не треба да пиете дури шест часа пред спиење.

Претходна објаваОслич од рерна
Следна објаваШто да јадете ако имате КОВИД-19?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име