Дома Здравје Како нервозата влијае на цревата и дали има последици?

Како нервозата влијае на цревата и дали има последици?

3553
0

Како нервозата влијае на цревата и дали има последици?

Стресот стана дел од нашето секојдневие. Меѓутоа, ако нешто навистина ве потресе, сигурно сте забележале дека нервозата влијае на цревата, создавајќи го тоа „лошо“ чувство во стомакот.

Сите сме поминале низ некои стресни ситуации во нашите животи. Секој од нас го доживува на различен начин, но не е невообичаено да влијае на нашиот стомак и цревата, што потоа може да доведе до други состојби. Затоа, многу е важно да се обидете да ја намалите количината на стрес бидејќи тој навистина може да влијае на вашиот дигестивен систем.

Дали нервозата влијае на цревата?

Ако телото е подолго време под нервна напнатост, а понекогаш дури и во нервна исцрпеност или премногу уморен, тоа може да доведе до цел комплекс на нарушувања во функционирањето на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем. Кога стресот влијае на цревата , тој се манифестира на следниов начин:

постојана или периодична болка во стомакот и по должината на цревата

чувство на острина или рана ситост

лош здив

непријатен вкус во устата

грчеви во стомакот

дијареа или запек

Се разбира, кога нервозата влијае на цревата, тоа не е само проблем на непосредни симптоми. Сите овие симптоми може да доведат до воспалителни промени во слузницата на желудникот или цела низа нарушувања во функционирањето на телото.

Доколку е нарушена цревната микрофлора, може да се намали производството на хормонот серотонин, што потоа влијае на подвижноста и работата на дигестивниот тракт. Со оглед на тоа што серотонин се нарекува и хормон на среќата, лошото расположение и стресот исто така може да ги предизвикаат овие проблеми во дигестивниот систем.

Како нервозата влијае на цревата?

Врската помеѓу централниот нервен систем и цревата формира затворено коло. Мозокот испраќа сигнали до дигестивниот тракт дека сте под стрес. Во цревата се намалува апсорпцијата на хранливи материи, се намалува брзината на протокот на ензимските реактивни материи, што пак доведува до мускулна контракција во дигестивниот систем и воспаление, како и зголемена чувствителност на перцептивните нерви. Понекогаш овој сигнал е исклучително силен. Ова, исто така, доведува до намалување на протокот на крв во дигестивниот систем, а сите испуштања што се појавуваат во гастроинтестиналниот тракт се забавуваат. Не е случајно што се вели дека мозокот и цревата имаат многу заедничко.

Хроничниот стрес е многу опасен

Секако, сите понекогаш сме особено нервозни поради некоја неочекувана ситуација, важна презентација на работа или слични настани. Сепак, хроничниот стрес може да биде многу опасен бидејќи може да доведе до разни болести како што се:

функционална диспепсија на желудникот (варење и болка)

гастритис или акутни чирови на желудникот и дуоденумот

синдром на иритирани црева

функционално нарушување на жолчното кесе

Кронова болест или улцеративен колитис

Затоа, доколку сте во стресен период од животот и чувствувате дека нервозата влијае на вашите црева, контактирајте со професионалци кои можат да ви помогнат за да не се разболите. Покрај тоа, многу е важно да запомните едноставни правила: не грицкајте додека сте во движење, имајте доволно спиење и добра исхрана и пијте доволно вода.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име