Дома Нега и убавина Како изгледа најубавата жена на светот!

Како изгледа најубавата жена на светот!

148
0

Научниците деновиве направија студија која откри како изгледа најатрактивната жена на светот. Истражувањето беше засновано на Златниот дел. Тоа е математичка константа што е приближно со број 1.618. Тој број се сметаше за најсовршената бројка во Универзумот.

Победничката титула ја доби поранешната сопруга и актерка на Џони Деп, Амбер Херд. Ова откритие не е премногу изненадувачки бидејќи има скоро совршени пропорции на брадата, усните, очите, носот, веѓите, вилицата и обликот на лицето. Лицето на килибарот одговара на совршени пропорции за дури 91,85%.

Откријте што вели вашето лице за вашето здравје!

Значи, ако сте подготвени да проверите колку вашето лице одговара на совршените пропорции, ние ви ги донесуваме најубавите делови од лицето кои ги красат убавините од црвениот тепих:

  • веѓи Ким Кардашијан,
  • сонувачки очи Скарлет Јохансон,
  • совршен нос Амбер Херд,
  • усни од Емили Ратајковски,
  • брада Амбер Херд,

Ако сакате подетално да измерите во кој дел од лицето одговара на совршените пропорции, испечатете ја вашата фотографија на хартија А4 и подгответе линијар или метар!

Носот

Измерете ја должината на носот од најширокиот дел на ноздрата до коренот во близина на очите. Потоа измерете ја ширината на носот, мерејќи го растојанието на најистакнатите делови на ноздрата. Поделете ја должината со ширина. Совршениот број треба да биде 1.618.

Веѓите

Пресметајте ја должината на лаковите со мерење на растојанието од почетокот на веѓата (на носот) до почетокот на лакот. Пресметајте ја целата должина со додавање на должината од лакот до крајот на веѓата. Користете прави линии при мерење. Поделете ги тие два броја.

Усните

Измерете ја должината на усните од агол до агол и поделете ја со ширината на носот.

За крај, само запомнете дека совршенството не постои, а вистинската убавина на човекот не се мери со бројки, но доаѓа одвнатре.

Претходна објаваРАЈОТ НА ЗЕМЈАТА: Топ 10 најубави плажи на светот! (ФОТО)
Следна објаваНа која возраст жените се најзадоволни од својот изглед?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име