Дома Здравје Како да го препознаете недостатокот на растителни влакна во организмот и во...

Како да го препознаете недостатокот на растителни влакна во организмот и во која храна се наоѓаат…

130
0


Постојат бројни здравствени придобивки од храната богата со растителни влакна. Богати се со антиоксиданси, задржуваат чувство на ситост подолго и го регулираат варењето на храната.

Диетата богата со растителни влакна го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта, спречува хемороиди и рак на дебелото црево и се користи за лекување на запек. Бидејќи тие нè прават сити, ни помагаат полесно да ослабиме и се неизбежен дел од здравата исхрана.

Повеќето луѓе не добиваат доволно влакна преку нивната секојдневна исхрана. На жените им требаат најмалку 25 грама влакна на ден, а на мажите од 30 до 38 грама.

За среќа, вашето тело е во состојба да сигнализира само кога нема влакна. Еве неколку сигурни знаци дека телото е исцрпено од овие важни хранливи материи:

Лошо варење
Висок холестерол
Високи нивоа на шеќер во крвта
Дебелината

Извор на влакна:


Најдобар извор на влакна се сите видови мешунки и мешунки, како и сливи, смокви и бобинки. Влакна се наоѓаат и во зелен лиснат зеленчук, моркови, печурки, тикви, компири, пченка, артишок, аспарагус, овошје и цели зрна.

Претходна објаваГрешка број еден што ја прави вашата коса мрсна ден по миењето!
Следна објаваТрик со кој печениот компир станува неодоливо крцкав…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име