Дома Живот И оваа држава се откажа од пропусницата за ковид и покрај врвот...

И оваа држава се откажа од пропусницата за ковид и покрај врвот на бранот омикрон

719
0

Израел речиси се откажа од употребата на пропусници за ковид, и покрај рекордниот број на пациенти со тежок коронавирус.

Од понеделник, пропусниците за ковид ќе бидат потребни само ако присуствуваат на големи настани како што е свадба.

Тоа значи дека секој може да оди во ресторани, театри, хотели и дека не мора да покажува пропусница.
Промената на правилата значи и дека кога луѓето ќе го напуштат Израел, невакцинираните повеќе не мора да прават негативен тест.

Правилата се ублажени и покрај тоа што во болниците има повеќе од 1.200 пациенти, што е најголем број од почетокот на пандемијата во земјата со 9,4 милиони жители.

Врвот на омикронскиот бран го достигна својот врв пред околу две недели.

Денеска се пријавени 52.600 нови случаи, значително помалку од претходните скокови на 85.000 за еден ден.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име