Дома Живот Исчистете ги стаклата на туш кабината без напор

Исчистете ги стаклата на туш кабината без напор

778
0Веројатно никој не ги исчистил стаклата од тушот без да наиде на купишта сапун и бигор.

Овие наслаги може трајно да го оштетат стаклото, па вратата треба да се исчисти веднаш штом ќе забележите дека почнува да се појавува „магла“, а тоа можете да го направите ефикасно со неколку состојки што веќе ги имате низ куќата.

Комбинирајте дестилиран алкохолен оцет со дестилирана вода во сооднос 3 спрема 1, ставете во сад во микробранова печка 60 секунди.

Откако течноста ќе се излади, истурете ја во шише со распрскувач. Ако сакате да го избегнете преостанатиот горчлив мирис на оцет, додадете неколку капки есенцијално масло во смесата.

Нанесете слој од спреј на вратата, рамномерно покривајќи ја целата површина. Оставете да отстои три до пет минути.

Исушете ја вратата од врвот до дното со крпа од микрофибер. После тоа, можете да ги полирате и преостанатите дамки со крпа. Оставете ја вратата отворена за да се осигурате дека преостанатата влага испарува од стаклената површина.

Претходна објаваГрад со 530 замоци во кои никој не живее
Следна објаваЈогурт колач

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име