Дома Здравје Исхрана по четириесеттите: Пет совети за здраво и избалансирано мени

Исхрана по четириесеттите: Пет совети за здраво и избалансирано мени

653
0

Исхрана по четириесеттите: Пет совети за здраво и избалансирано мени

Четириесеттите носат одредени промени кои најмногу ги поврзуваме со перименопауза. Само затоа што вашето тело се менува, сега е вистинското време да направите некои промени во вашата исхрана. Истакнуваме совети кои всушност важат за сите, а особено за жените над четириесет…

Иако нашето тело постојано се менува бидејќи созревањето и стареењето е сосема нормално, во четириесеттите жените се соочуваат со одредени специфични промени. Со оглед на тоа што тогаш во просек се надвор од својата плодна возраст, плодноста им се намалува, менструацијата им станува неправилна и ноќе ги будат топли бранови. Овие промени ѝ претходат на менопаузата и обично се случуваат во средината на четириесеттите, иако може да се појават малку порано или подоцна.

Некои жени на таа возраст забележуваат дека им е потешко да ослабат. Наслаги се појавуваат на стомакот и на нозете, а некако изгледа дека порано полесно ја одржувале линијата. За да останете во форма, ќе треба да размислите за вашата исхрана и редовно да вежбате. Немојте да мислите дека тоа е нешто страшно – сите тие промени што ви се случуваат може да бидат прекрасни, затоа прифатете ја новата деценија од животот. Можеби четириесеттите се вистинско време да се запишете на курсот за обука или танц кој долго време го посакувате и редовно да си дозволите доза на овошје и зеленчук.

Истакнуваме неколку совети за исхрана кои особено важат за жените над четириесет години. Тие ќе ви помогнат не само да останете во форма туку и да се чувствувате подобро. Тоа е најважното нешто, нели? Затоа, секогаш треба да внимавате што јадете.

Повеќе салата
Здравствениот експерт Марјан Јакобсен изјави за Huffpost дека забележува дека жените во средината на 40-тите се изложени на ризик од недостаток на хранливи материи. 40-тите се добро време да се префрлите на јадење повеќе зеленчук богат со нитрати. Тоа значи дека зелената салата, зелениот лиснат зеленчук, целерот и цвеклото дефинитивно треба да бидат во вашата чинија.
„Оваа храна им помага на жените да ги зголемат нивоата на азотен оксид, кои се намалуваат со стареењето и хормоналните промени“, тврди Јакобсен. Само две порции зелена салата на ден би можеле да го подобрат вашето здравје. Начинот на кој јадете во четириесеттите може да ги одбележи годините што следат, затоа посегнете по храна богата со цинк, магнезиум, витамин Б и селен. Важно е да внесувате хранливи материи во вашето тело и не заборавајте на протеините како пилешко и јајца.

Никогаш не прескокнувајте оброци
Ако сакаат брзо да ослабат (а брзите резултати не се долгорочни), луѓето автоматски посегнуваат по нискокалорична храна или прескокнуваат оброци. Ова никогаш не е добро, особено не во четириесеттите години кога нивото на естроген се намалува и мускулната маса се намалува. Вашето тело се менува и прескокнувате оброци? Ова негативно влијае на метаболизмот, ја зголемува шансата за складирање и зголемување на телесната тежина, а најважно е да внесувате доволно калории со соодветни хранливи материи, како што веќе кажавме. Значи, овошје и зеленчук, порција пилешко или мисирка или риба, мешунки… – тоа треба да биде на чинија. Јадете повеќе мали оброци и дајте му доволно „гориво“ на вашето тело.

Доволно влакна
Се разбира, здравата исхрана не се состои само од протеини. Исхраната богата со растителни влакна ќе ви помогне да останете поздрави. Ова вклучува бобинки, цели зрна и јаткасти плодови, а препорачаниот внес е 25 грама влакна дневно. Меѓу другото, ова може да ви помогне да го контролирате вашиот холестерол.

Внимавајте на лактозата
Некои луѓе се чувствителни на лактоза уште од мали нозе, додека други сфаќаат дека таа не им одговара дури во зрелоста. Како што старееме, производството на ензими се намалува – и токму овој ензим помага во разградувањето на лактозата. Затоа некои жени може да почнат да се чувствуваат непријатно со млекото што го пиеле претходно. За среќа, постојат алтернативи за млекото со лактоза и растително млеко, затоа слушајте го вашето тело.

Најдете начин на исхрана кој ви одговара
Клучот за сè е да се чувствувате добро и, ако не сте, да разберете која храна ви одговара, а која не. Доколку сте ги запоставиле готвените оброци, обидете се да им се вратите и да избегнувате мрсна и зачинета храна и обидете се да го намалите внесот на шеќер. Ова не значи дека во четириесеттите не можете да уживате во добра храна – не, токму спротивното. Но, балансот и добриот сооднос на порциите се важни. Доколку сакате да изгубите повеќе килограми, најдобро би било да се обратите кај стручњаците за план за исхрана и вежбање

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име