Дома Живот Истражувањето откри 20 причини зошто жените итно одат на диета

Истражувањето откри 20 причини зошто жените итно одат на диета

399
0

Воопшто ласкавата фотографија која ја открива вистинската фигура е најчеста причина поради која жените фундаментално го менуваат својот животен стил и одат на диета, покажува студијата спроведена од британскиот портал eatwater на 1.000 жени.

Речиси 42 отсто од нив се одлучиле за диета откако виделе како всушност изгледаат, а во просек изгубиле 6,5 килограми.

Иако овие фотографии обично ги прикажуваме само на блиски луѓе, тие станаа јавни преку Фејсбук бидејќи најчесто ги објавуваат нашите пријатели, велат експертите.

„Понекогаш само една фотографија е доволна за луѓето да признаат дека имаат проблеми со тежината. Повеќето луѓе не веруваат дека би можеле да се опуштат и да се здебелат толку многу килограми“, изјавил портпаролот на порталот.

Освен фотографиите, една од најмоќните причини за диета е раскинувањето. Жените оставени зад нивните партнери гледаат можност за нов почеток и во просек губат околу шест килограми.

Желбата да изгледате убаво во костим за капење, повторно да ги облечете омилените фармерки или да најдете нова работа се исто така најчестите причини за држење диета. Затоа жените се подготвени да ослабат и до пет килограми. Во просек, припадничките на понежниот пол одат за две деца годишно по три недели, а само половина од нив признаваат дека е тешко да се одржи нова фигура, потврди студијата.

Топ 20 причини за диета:

Како изгледате на фотографијата.

Одраз во огледалото.

Омилените фармерки повеќе не ви одговараат.

Ако треба да купите облека со поголем број.

Гледајќи стари фотографии и сфаќајќи дека сте се здебелиле.

Подготовка за костим за капење.

Погледнато телото во костим за капење.

Одење на свадба.

Ако пријателот ослабе и изгледа одлично.

Одење на забава.

Подготовки за сопствена свадба.

Ако сфатите дека сте најдебелите во канцеларијата.

Ако те прашаат дали си бремена.

Ако вашиот сексуален живот се влошил.

Ако вашиот партнер ослабе, а вие сè уште сте дебели.

Излегување после раскинување.

Ако вашиот партнер ве изневерува.

Ако сте љубоморни на вашиот брат или сестра затоа што имаат совршена фигура.

Нова работа.

Ако се сомневате дека вашиот партнер има љубовна врска.

Претходна објаваБоровинките се вистинска суперхрана! Еве зошто тие мора да бидат на менито
Следна објава6 помалку познати несакани ефекти кои стресот може да ги има врз телото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име