Дома Нега и убавина Измешајте ги овие 4 состојки и кажете и збогум на слабата и...

Измешајте ги овие 4 состојки и кажете и збогум на слабата и кршлива коса: Спасот е во оваа маска! (РЕЦЕПТ)

161
0

Оваа маска може значително да ја подобри состојбата на косата…

Честото боење или миење на косата, како и надворешни влијанија како што се ветер, прашина, сето тоа влијае на косата и ја прави послаба и без сјај. Косата, особено во зима, бара побогата нега. Секогаш е најдобро да се одлучите за домашни маски кои ќе ја обноват и ќе го забрзаат растот.

Оваа маска може значително да го забрза растот, а главната состојка е темното пиво.

Темното пиво содржи шеќер, хмељ, квасец и витамини од групата Б во големи количини. Исто така, содржи минерали како што се железо, калиум, магнезиум, фосфор и бакар. Сите овие витамини и минерали ја зајакнуваат косата, спречуваат кршење на косата, го враќаат сјајот и пред сè, го забрзуваат растот.

Медот има голема количина на хранливи материи и витамини Е, К, Ц, Б1, Б2 и Б6.

Постојат многу причини да ја испробате оваа маска.

Потребни состојки:

Половина банана,

1 жолчка од јајце,

1 лажица мед,

Половина чаша темно пиво,

Подготовка и примена:

Ставете ги сите состојки во мешалка и мешајте додека не добиете мазна смеса. Маската се нанесува на чиста, влажна коса. Пожелно е да се остави на косата околу еден час за да дејствува длабоко. Потоа измијте ја косата на вообичаен начин.

Претходна објаваКако да му помогнете на детето да развие добра слика за себе…
Следна објаваОва е најздравата вечера во светот (рецепт)…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име