Дома Нега и убавина Избришете ги брчките со авокадо

Избришете ги брчките со авокадо

402
0

Со миксер добро изматете го месото од зрело авокадо со пет лажици слатка павлака и малку сок од лимон. Нанесете на лицето и деколтето.

Долг е списокот на лековити својства на авокадото, тропско овошје за кое многу луѓе веруваат дека има магична моќ.

Извор е на бакар, калциум, магнезиум, витамин Ц, витамини од групата Б и витамин Е, кој освен што ја штити кожата, е и моќен антиоксиданс.

Се препорачува со секојдневната исхрана, бидејќи спречува висок крвен притисок и ја регулира работата на срцето, диеталните влакна го подобруваат варењето, а корисен е и за закрепнување на болки во грлото.

Против малите знаци на стареење на лицето, наместо ботокс, направете маска која ќе ве подмлади и ќе ви блесне лицето.

Месото од зрело авокадо изматете го со миксер добро со пет лажици слатка павлака и малку сок од лимон. Нанесете на лицето и деколтето. По половина час отстранете ја маската со млака вода.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име