Дома Живот Избегнувајте ја оваа храна пред спиење

Избегнувајте ја оваа храна пред спиење

697
0

Доколку одлучите да имате оброк во доцните вечерни часови, кој треба да биде најдоцна два часа пред спиење, треба да ја изберете храната што ќе ја внесете во вашиот организам.

По напорниот ден, нашето тело плаче за одмор. И дигестивниот систем исто така. Знаеме дека не е пожелно да се јаде пред спиење, секако, се препорачува сите оброци да ги консумираме во текот на денот до 18 часот, а најдоцна до 20 навечер.
Доколку сепак одлучите да имате доцна ноќен оброк, кој треба да биде најдоцна два часа пред спиење, треба да ја изберете храната што ќе ја внесете во вашиот организам. Порталот поздрава храна ви претставува листа на десетте најкалорични намирници кои никогаш не треба да ги јадеме навечер.

  1. Тестенини

Можеби изгледа како одличен избор бидејќи е можно да се подготви многу едноставно и брзо на многу начини, но тестенините содржат голема количина јаглехидрати кои лесно ќе се претворат во масни наслаги откако телото ќе се смири на крајот од денот.

  1. Пица

Сите го сакаат, особено со добар филм или избрано друштво. Сепак, ова јадење е масно и калорично, а телото тешко го сварува дури и во текот на денот, па лесно може да се замисли како е тешко да се вари само навечер кога целото тело успорува. Пицата е многу масна и може да има состојки кои лесно ќе предизвикаат стомачни проблеми.

  1. Слатки

Храната може да има големо влијание врз нашиот сон. Интересен е фактот дека јадењето слатки пред спиење може да предизвика лош сон. Се препорачува да се консумира овесна каша наместо слатки, доколку навистина имате потреба од слатко

  1. Црвено месо

Големиот, сочен стек не е нешто што особено треба да се избегнува бидејќи е одличен извор на протеини и железо, но навечер на телото му е потребен одмор, па конзумирањето црвено месо ќе има контра ефект и може значително да влијае на сонот. .

  1. Чоколадо

Темното чоколадо е одличен избор за зајакнување на функцијата на мозокот и меморијата, но не е добро ако сакате да ги изгубите вишокот килограми. Веќе дознавме дека целиот организам успорува кон крајот на денот, па најголем дел од калориите ќе се „складираат“ во организмот како резерви. Една коцка или ребро чоколадо како мал десерт нема да направи многу штета, но ретко кој може да се ограничи на „една коцка“.

  1. Зеленчук

Никогаш не сте помислиле дека некој ќе ви препорача да не јадете зеленчук? Иако треба почесто да го внесуваме во организмот и да го имаме во чиниите речиси секој ден, зеленчукот сепак не е добар избор доколку планирате да грицкате пред спиење. Зеленчуците како кромидот, брокулата и зелката содржат големи количини на нерастворливи влакна кои ќе ве одржат подолго време да се чувствувате сити, што е одлично во текот на денот. Сепак, навечер ќе биде многу тешко за варење, а може да предизвика и надуеност.

  1. Алкохол

Најчесто го пиеме навечер, по разни обврски во текот на денот, со лесна вечера или додека се дружиме со пријателите. Но, алкохолните пијалоци се „убијци на сонот“ и покрај зголеменото потење, можат да бидат и причина за чести будења во текот на ноќта. Освен што овие пијалоци се многу калорични, тие можат да влијаат и на должината на сонот.

  1. Чизбургер

Покрај тоа што е висококалорично јадење, во повеќето случаи тоа ќе биде главната причина за металоиди во текот на ноќта ако го јадете во доцните часови и пред спиење.

  1. Чили сос

Чилито во комбинација со друга храна е многу здраво. Но, чили сосот е богат со калории и полн со протеини и бавно сварливи јаглехидрати.

  1. Закуски

Во спротивно, грицките треба да се избегнуваат, не само доцна навечер. Тие содржат висок процент на мононатриум глутамат, кој е поврзан со многу нарушувања на спиењето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име