Дома Здравје Зошто се јавува болка во долниот дел на стомакот?

Зошто се јавува болка во долниот дел на стомакот?

7694
0

Зошто се јавува болка во долниот дел на стомакот?

Болката во долниот дел на стомакот може да биде симптом на разни болести. Може да се појави поради болести на внатрешните органи или поради повреди.

Болката најчесто е локализирана во пределот под папокот, што може да биде симптом на болести на внатрешните органи, резултат на повреда или операција. Болката може да биде ограничена по природа или да се прошири на препоните и перинеумот, проширувајќи се до долниот дел на грбот, колковите и другите делови од телото. Во секој случај, за да се открие причината за болката , неопходно е да се посети лекар.

Каква може да биде болката во долниот дел на стомакот?

Природата на болката, нејзиното времетраење и локализација зависат од причината за болеста. Може да се локализира:

десно (десна илијачна област)

лево (лева илијачна област)

во центарот во папочната регија

во супрапубичната област

Понекогаш болката е концентрирана на едно место, во некои случаи е дифузна и се шири на целиот абдоминален ѕид, ги покрива препоните и зрачи кон долниот дел на грбот. Времетраењето на непријатност и болка може да биде краткорочно или долгорочно, периодично или постојано.

Зошто се јавува болка во долниот дел на стомакот?

Најчестите причини за болка во долниот дел на стомакот кај жените се:

менструација

заразни и воспалителни заболувања на генитоуринарната област

бенигни неоплазми (израстоци) на карличните органи (миома на матката, полипи на цервикалниот канал, цисти на јајниците)

пролапс на карличните органи

Болка може да се појави и за време на бременоста поради зголемен тонус на матката, под влијание на различни фактори: пренапор, емоционален стрес, изложеност на хемикалии, акутни состојби итн.

Кај мажите, главните причини за болка во долниот дел на стомакот се:

урогенитални инфекции

воспаление на мочниот меур или уретрата

воспаление на простатата

затвор

аденом на простата

воспаление на скроталниот орган

уролитијаза (песок во бубрегот)

Непријатност и болка во долниот дел на желудникот може да биде резултат на акутни или хронични заболувања на долниот дел на гастроинтестиналниот тракт, воспаление на слепото црево, како и резултат на модринки, олабавеност, падови од висина и други повреди. Поретки причини за состојбата може да бидат:

гастритис

панкреатитис

гонореја

трихомонијаза

ингвинална хернија

заболувања на црниот дроб

цревна колика

акутно труење

Вообичаени поврзани патологии

Речиси е невозможно самостојно да се утврди причината за болката, па затоа е многу важно да се обрне внимание на другите симптоми. Болката во долниот дел на стомакот може да се појави од различни причини:

Воспаление на мочниот меур

Се јавува кај двата пола, а заедно со болките во стомакот и препоните се јавува и зголемена желба за празнење на мочниот меур, промена на бојата и густината на урината и покачени температури.

Ектопична бременост

Во овој случај, оплодената јајце клетка е прикачена не во матката, туку надвор од органот. Ова е многу сериозна состојба и бара итен хируршки третман, затоа е неопходна посета на лекар. Ова можете да го видите преку тешка слабост, вагинално крварење, недостаток на апетит, гадење и повраќање и менструални неправилности. Доколку оплодената јајце клетка се фиксира во фалопиевата туба и дојде до кинење, се појавува нагло опаѓање на крвниот притисок, напнатост на абдоминалниот ѕид и силна болка која се шири кон анусот.

Апендицитис

Апендицитис или апендицитис е состојба која се карактеризира со болка во долниот десен дел на стомакот. Исто така, постојат атипични форми на апендицитис кога болката се шири на целиот преден абдоминален ѕид или е локализирана во близина на папокот. Болката е остра, пулсирачка и повремено може да избледи и да ја врати силата. Болката е придружена со треска, главоболка, гадење, повраќање и дијареа.

Други причини за болка во долниот дел на стомакот се:

хипотермија

интензивна физичка активност

кревање тежина

вежби за стомак

проширени вени на малата карлица

неспецифичен улцеративен колитис

повреда на стомакот

тубо-јајниците апсцес (акумулација на гној околу јајниците и јајцеводите)

Причината за болката во долниот дел на стомакот мора да ја открие лекар кој потоа ќе ви препише соодветна терапија за да се излечи причината за непријатната состојба. Немојте да се само-лекувате без консултација со лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име