Дома Живот Зошто петок е нашиот омилен ден во неделата?

Зошто петок е нашиот омилен ден во неделата?

821
0

Сигурни сме дека веројатно нема некоја личност на планетата што не го сака петокот. Повеќето од работната популација ги завршува своите деловни обврски во петок и заминува на викенд! Петок попладне е дефинитивно омилен дел од денот, кога планираме како да го поминеме викендот кој штотуку започна. Не ни е тешко да станеме во петок наутро. Кога ќе се вклучи алармот, многу од нас стануваат веднаш, веднаш штом ќе за заsвони првото sвонче! Нема излежување во креветот, ставање повторувачки будилник, покривање на главата, и сето тоа затоа што во главата имаме само една мисла – „Ќе работам уште денес и чекам два дена одмор за мене “!

Напладне е знак дека сме веќе на половина пат од работното време!

До дванаесет часот веќе двапати паузиравме, приказната со колегите стануваше сè погласна, сè помалку се зборуваше за работа, а се повеќе се зборуваше за приватниот живот и плановите за викендот.

Вистина е дека најмногу го сакаме петок поради вечерните часови, па многумина планираат да излезат во град и да се забавуваат со пријателите. За многумина, оваа вечер е наменета за гледање на нивните омилени филмови и серии со пуканки или омилени бонбони, бидејќи калориите не сметаат во петок навечер.

Викендот е пред нас!

Истражувањата покажуваат дека петок е единствениот ден во неделата кога чувствуваме дека можеме да ги игнорираме сите добри совети и да се препуштиме на некои лоши навики, кои обично ги избегнуваме. Петок е ден што е погоден за љубов и за романтични вечери со партнерот. Исто така, петок е идеален ден за луѓето кои се сами, бидејќи во петок имаат најголеми шанси да запознаат нови луѓе. Петок е денот кога имаме најмногу храброст и волја за флерт и заведување. Чувството дека викендот штотуку започна, го подобрува нашето расположение за 50% во споредба со другите работни денови, кога викендот е на повидок.

Направете идеална комбинација за одмор, но и добро време. Размислете внимателно за тоа кого треба да го видите и кого можеби го запоставиле вашите важни луѓе. Викендот е идеален период да се посветиме, да одиме на масажа или шопинг, но прошетката во природа е одличен начин за одмор.Викендот е идеален за посета на туристичките области во нашата област, но и за организирање на кратко патување до еден од градовите. Користете го петокот за да пребарувате на страниците на туристичките агенции, кои нудат викенд патувања и страници преку кои можете да обезбедите попуст за туристички тури.

Обидете се да го намалите времето поминато во гледање објави на социјалните мрежи за време на викендот, и искористете ја можноста да се посветите што повеќе на релаксација. Ова е периодот кога можете да ја прочитате вашата омилена книга.

Не заборавајте, тие 48 часа од викендот минуваат многу брзо! Уживајте и препуштете се на одмор!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име