Дома Здравје Зошто е добро да се пие вода со вкус на јаболко и...

Зошто е добро да се пие вода со вкус на јаболко и цимет?

2743
0

Зошто е добро да се пие вода со вкус на јаболко и цимет?

Водите со вкус се пријатен начин да не хидрираат и да ја промовираат детоксикацијата на телото.

Нутриционистите предлагаат варијанта на база на јаболко и цимет, одлична и за оние кои сакаат да го подобрат варењето и да имаат посилно антиоксидативно дејство.

Од голем број овошја и зеленчук можете да направите одлична ароматизирана вода (детокс вода).

Овие пијалоци, кои се подготвуваат многу едноставно и брзо, ги искористуваат благотворните својства на активните состојки на овошјето и зеленчукот и затоа можат, во зависност од варијантата на подготовка, да имаат различни ефекти: освежувачки, исцедени, детоксикациски итн.

Подготовка на вода за детоксикација од јаболка и цимет:

  1. Во бокал истурете ладна вода (обично 1 литар) и додадете 1 стапче цимет и 1 или 2 јаболка.
  2. За подобро ослободување на хранливите материи присутни во јаболкото, подобро е да го згмечите малку пред да го потопите во вода.
  3. Водата ставете ја во фрижидер најмалку 4-5 часа (можете да ја оставите подолго во зависност од интензитетот на вкусот што сакате да го добиете).
  4. Пијте вода директно додека го консумирате јаболкото или прво филтрирајте го напитокот.

Својства на водата со вкус на јаболко и цимет

Јаболкото содржи антиоксиданси, фитостероли и пектин, растителни влакна растворливи во вода кои ја стимулираат цревната перисталтика и го намалуваат нивото на холестерол во крвта, пишува Novi list .

Циметот е моќен природен антиоксиданс, ја стимулира циркулацијата на крвта и помага во намалување на холестеролот во крвта.

Има и антибактериски, антисептички, стимулирачки и дигестивни својства.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име