Дома Твој готвач Здрав појадок: Јогурт, чиа семе и праски

Здрав појадок: Јогурт, чиа семе и праски

535
0

Здрав појадок: Јогурт, чиа семе и праски

Здрав појадок или десерт направен од грчки јогурт, семе од чиа, праски и мед.

Состојки:

200 мл грчки јогурт
2 праски
4 супени лажици чиа семе
лажица мед

Подготовка:

Измешајте ги чиа семето во јогуртот и оставете да отстои половина час, повремено мешајќи.
Добиениот крем префрлете го во чаши или помали тегли, одозгора ставете кришки праски и прелијте ги со малку мед.
Ако сакате ладен десерт ставете во фрижидер

Претходна објаваОвие 10 намирници се најдобар извор на вода за организмот – некои ќе ве изненадат
Следна објаваНаучниците тврдат дека ова е температурата на која најдобро спиеме

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име