Дома Здравје ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ ОД КОИ СЕ СРАМИМЕ: Луѓето избегнуваат да зборуваат за тоа

ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ ОД КОИ СЕ СРАМИМЕ: Луѓето избегнуваат да зборуваат за тоа

697
0

ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ ОД КОИ СЕ СРАМИМЕ: Луѓето избегнуваат да зборуваат за тоа

Срамот се јавува поради две причини – или се обвинуваат себеси за тоа или се плашат дека другите ќе им судат

Многу луѓе не одат на лекар кога имаат проблем – поради срам. Ова се најчестите здравствени проблеми од кои луѓето се срамат.

Една неодамнешна студија во Велика Британија покажа дека секој десетти човек не оди на лекар затоа што се срами кога има одредени здравствени проблеми. Еректилна дисфункција, исцедок, инконтиненција и депресија се некои од проблемите од кои луѓето се срамат.

Ова истражување покажало и дека 39 отсто од испитаниците предолго ги „трпат“ симптомите на овие здравствени проблеми, за да избегнат да зборуваат за тоа бидејќи се срамат.

„Срамот се јавува поради две причини – или се обвинуваат себеси за тоа или се плашат дека другите ќе им судат. Важно е луѓето да разберат дека лекарите ги виделе овие здравствени проблеми многу пати досега, дека тоа е нивна работа, нема да ве осудуваат и можете да им верувате“, вели психологот Џо Хемингс.

Таа додава дека луѓето најмногу се срамат од проблемите поврзани со личната хигиена, како што се лошиот здив или непријатните мириси на телото, но и оние кои ја засегаат интимната зона, како што се еректилната дисфункција, секретот, габичните заболувања…

Д-р Нитих Шори открива од кои други здравствени проблеми најчесто се срамат.

Еректилна дисфункција

Повеќето мажи на возраст над 40 години имаат повремени епизоди на импотенција и тоа обично не е ништо за грижа, иако мажите разбирливо се загрижени.

Најчести причини за еректилната дисфункција се стресот, анксиозноста, заморот, алкохолот, а може да се јави и како несакан ефект на некои лекови.

Доколку овој проблем се јавува почесто, тоа може да биде знак за здравствен проблем, како што е дијабетес, ниско ниво на машки хормони или блокирани крвни садови.

Треба да одите на лекар и не се срамете, нема потреба!

Исцедок

Исцедокот е нормален и не треба да ве загрижува бидејќи се јавува кај повеќето жени. Количината и текстурата на секретите може да варираат во зависност од сексуалната активност, бременоста или менструалниот циклус.

Доколку забележите промени во исцедокот – различен мирис, боја или болка, одете на лекар.

Инконтиненција

Тоа е чест проблем кој погодува милиони луѓе. Третманот зависи од сериозноста на симптомите и видот на инконтиненција.

Промените во животниот стил, како што се намалување на внесот на кофеин и губење на вишокот килограми, заедно со вежби за карличните мускули се најчестите начини на лекување, но во некои случаи, некои лекови или дури и операција се неопходни. Разговарајте со вашиот лекар за најдобрата опција за вас.

Депресија

Депресијата се јавува почесто кај оние луѓе кои имаат семејна историја на болеста, но таа не мора да се јавува само кај нив. Овој проблем станува се почест, а третманот зависи од тежината на депресијата и може да вклучува вежбање, разговор со терапевти, антидепресиви или комбинација од нив.

Во секој случај, ако имате симптоми на депресија, посетете професионалец – немојте, како и повеќето, да ги игнорирате симптомите мислејќи дека тоа не е „вистински“ проблем.

Непријатен мирис

Мирисот на телото може да биде под влијание на хормонални промени, прекумерно потење, одредени видови лекови или состојби како што се дијабетес, болести на бубрезите или црниот дроб.

Непријатните мириси на телото може да се контролираат со антиперспиранти или дезодоранси, туширање, но во некои случаи, со прекумерно потење, потребни се посилни антиперспиранти, операција за отстранување на потните жлезди или инјекции за намалување на потењето.

Хемороиди

Тоа се мали испакнатини на задникот кои всушност се отечени крвни садови. Најчеста причина е запек, а симптомите може да вклучуваат дамки од крв по дефекацијата, болка и/или испакнатини околу анусот и чешање на тие места.

Се разбира, постојат начини за лекување на хемороиди, но најдобро е да разговарате со вашиот лекар за тоа.

Анксиозност

Анксиозното растројство може да биде придружено со физички и психолошки симптоми – од чувство на умор и загриженост, до забрзан пулс, до тешкотии со концентрирање или спиење.

Повторно, постојат многу опции за третман, вклучувајќи когнитивно-бихејвиорални терапии, како и антидепресиви.

Лош здив

Најчестото решение за лошиот здив е промената на навиките за хигиена на забите – поредовно миење со забен конец и забен конец, со цел да се исчистат бактериите во устата.

Меѓутоа, во некои случаи, лошиот здив може да биде симптом на инфекција – ако сте загрижени или не гледате подобрување дури и по неколку недели од промената на вашите забни навики, посетете стоматолог.

Габи

Габични инфекции се јавуваат кај мажи и жени, на гениталиите, под пазувите, на кожата меѓу прстите. Се лекува со антифунгални лекови или креми, а симптомите обично исчезнуваат по неколку недели.

Иако не се класифицирани како сексуално преносливи инфекции, се советува да посетите лекар ако имате габична инфекција за прв пат или ако се појави повеќе од двапати во шест месеци, ако сте во друга состојба или ако доите.

Запек

Постојат многу причини за запек – на пр. не внесувате доволно влакна во вашата исхрана, не пиете доволно течности, сте под стрес, вознемирени или земате некои лекови кои предизвикуваат запек како несакан ефект.

Едноставните промени во исхраната и начинот на живот можат да го решат запекот, но ако тоа не функционира, посетете лекар кој може да ви препише лаксативи.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име