Дома Живот Здравствени придобивки од престојот во планина во зимскиот период

Здравствени придобивки од престојот во планина во зимскиот период

437
0

Место за опоравување од секојдневниот стрес…

Влијанието на планинскиот воздух , како и на сонцето е особено важно за имунитетот , па дури и ветерот на планината е лековит. Престојот на планина во текот на зимските и летните денови му го носи на телото потребното закрепнување од секојдневните стресови и благотворно делува на одржување на добро здравје .

Во планините воздухот е сув и полесен за дишење, а поголемата количина на јаглерод моноксид, кој е важен за телото, всушност ве тера да дишете длабоко и брзо. Додека чувствувате дека овој чист воздух влегува во вашите бели дробови и ги прочистува, во исто време му помагате на вашето тело да ги исфрли токсините.

Пониските температури на планината бараат адаптација на срцето, крвните садови и дишните органи, а истовремено го зголемуваат апетитот. Ова е сосема нормално, велат експертите, бидејќи е потребна повеќе енергија за одржување на телесната температура и стекнување сила за да се вклучите во физичка активност.

Доколку имате потреба од храна која содржи јаглехидрати, не се воздржувајте, бидејќи таквата диета му помага на телото побрзо да се прилагоди. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои пешачат на температури од минус 5 до минус 10 степени согоруваат речиси 35 проценти повеќе калории од оние кои одат на планинарење на 10 степени над нулата. Причината за тоа лежи во фактот што телото троши повеќе енергија за да го загрее телото.

Претходна објаваКолку парацетамол е премногу
Следна објаваНаправете супер едноставни нутела брауни од само три состојки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име