Дома Здравје ЗАЧУВАЈ ГО РЕЦЕПТОТ: За добра меморија, силна крв и добар вид

ЗАЧУВАЈ ГО РЕЦЕПТОТ: За добра меморија, силна крв и добар вид

1132
0

ЗАЧУВАЈ ГО РЕЦЕПТОТ: За добра меморија, силна крв и добар вид

Овој квалитетен пијалок се стекна со голема слава поради неверојатните здравствени ефекти.

Тоа е нешто што го правам секоја година како превентивна мерка и се исплати

Природен рецепт за подобрување на општата состојба на телото:

Ќе ви требаат овие состојки:

1 кг цвекло, 2 јаболка, 2-3 портокали

0,5 килограми моркови

Сок од еден лимон

500 грама ливадски мед

Како да го подготвите овој фин напиток:

Цвеклото, јаболката и морковите исечкајте ги на ситни парчиња и измешајте ги во блендер. Сокот од лимонот и портокалот исцедете го со рака и додадете го во претходната смеса. На крај додадете го ливадскиот мед.Се убаво измешајте додека медот не се соедини со сокот и убаво се растопи. Доколку сакате, можете да додадете уште портокали, бидејќи нивната цел во овој рецепт е да го подобрат вкусот и мирисот на напитокот.Течноста префрлете ја во стаклени шишиња. Како што веќе рековме, ќе добиете околу 2 литри од овој напиток, што треба да биде доволно за 15 до 20 дена.

Кога и колку да го земете овој рецепт:

Пијте околу 100 мл од напитокот секое утро на празен стомак.

Овој напиток: го зајакнува имунитетот, го храни мозокот, промовира подобра меморија, го чисти телото, штити од инфекции и воспаленија, ја намалува болката во мускулите, го зајакнува срцето и крвните садови, го штити видот.

Доволно е да го подготвувате овој пијалок двапати годишно, а вашето тело ќе ви се заблагодари.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име