Дома Живот ЗАРАДИ ЦЕЛУЛИТ! Мора да ги промените овие три навики и ќе забележите...

ЗАРАДИ ЦЕЛУЛИТ! Мора да ги промените овие три навики и ќе забележите ПРОМЕНА ВЕДНАШ

905
0

ЗАРАДИ ЦЕЛУЛИТ! Мора да ги промените овие три навики и ќе забележите ПРОМЕНА ВЕДНАШ

Појавата на целулит е нешто што им пречи на голем број жени, без разлика на нивната тежина и возраст.

Иако велат дека тоа всушност ги оптоварува жените многу повеќе отколку што е воопшто видливо, а особено во однос на тоа колку мажите обрнуваат внимание на тоа, постојат неколку совети кои ќе ви помогнат да го решите овој проблем.

Прифатете нова филозофија
„Мислете го вашето тело како дрво“, вели професорот по дерматологија Хауард Мурад. „Ако ја нема потребната вода и сончева светлина, наскоро ќе ослабне. Штом се појави штетник, големи се шансите дека ќе го „убие“ дрвото не колку пестициди и да фрлите врз него.”

Наместо тоа, ако му ги дадете сите хранливи материи што му се потребни за да остане здрав и силен, тој ефикасно ќе се бори против болеста без помош на пестициди. Но, дури и ако не може да го стори тоа самостојно. , пестицидите ќе бидат поефикасни во борбата против болестите“.


Што значи ова кога станува збор за целулитот?


Според експертите, со стекнување здраво тело, ќе можете, ако не и да се ослободите од целулитот, барем подобро и поефикасно да се справите со него. Меѓутоа, проблемот е доста сложен и може да се третира со многу, мали промени во вашиот животен стил, но и во начинот на кој се грижите за вашата кожа.


Најважно од сè, имајте го ова на ум: ако сте со прекумерна тежина, губењето на вишокот килограми или преку вежбање, диета или третмани ќе ви помогне да ја зајакнете вашата одбрана од целулитот.

Но, дури и ако сте слаби, внесувањето на вистинските хранливи материи од вашата исхрана, правилното вежбање и примената на локални производи ќе направат чуда за вашето тело и ќе шетате на плажа без „кора од портокал“ на бутовите и задникот.

Изградете одбрана со вашата исхрана


„За да се борите со целулитот со исхрана, треба да се фокусирате на намалување на поткожното масно ткиво и намалување на лимфниот едем“, истакнуваат нутриционистите, посочувајќи на паметен план за антицелулитна диета:


Правилната комбинација: Најосновниот чекор за намалување на поткожното масно ткиво е да се осигура дека разградувањето на маснотиите (липолизата) не го надминува формирањето на маснотии (липогенеза). Ова ќе го постигнете со комбинирање на правилен избор на исхрана, т.е. сложени јаглехидрати (овошје, зеленчук, мешунки и цели зрна) со храна богата со протеини (месо, риба, млечни производи).

КОРИСНИ СОВЕТИ КАКО да дознаете КОЈ КАКОВ ЧОВЕК Е? Методот на Зигмунд Фројд функционира од првио – ДОКАЖАНО

Во исто време, обидете се да ја замените храната која содржи заситени масти (црвено месо и маргарин) во вашата исхрана со храна која содржи добри масти како риба и маслиново масло.


Изберете храна со одличен ефект на растворање маснотии: тие вклучуваат ореви, бадеми (извори на витамин Е), масна риба (богата со омега-3 кои помагаат во зајакнување на клеточните мембрани и црпење вода од клетките) и јајца (богати со лецитин кој го одржува вашиот тело цврсто и младо). Претпочитајте цитрусно овошје, јаболка и јагоди, главно овошје со помала содржина на природни шеќери.


Пијте многу вода: Можете да добиете повеќе вода од чај (без кофеин), супа од зеленчук, свежо овошје, краставица итн.
Намалете ја количината на сол: Колку повеќе натриум содржи вашето тело, толку повеќе се зголемува задржувањето на течности (лимфедем), што го прави целулитот поинтензивен. Намалете ја не само солта што ја додавате во готвењето, туку и целосно отсечете ја конзервираната храна (содржи многу конзерванси), сувото месо, пушените сирења и сите солени јадења.

Направете вашиот метаболизам да работи за вас


Вистина е дека ниту една количина на вежбање нема целосно да се ослободи од целулитот, но колку повеќе го зголемувате метаболизмот преку систематска активност, толку повеќе ја подобрувате вашата одбрана. Изгледот на „кора од портокал“ е повидлив кога покрива лабаво ткиво отколку кога е преку затегнати мускули.


За да ги затегнете мускулите на задникот и бутовите, редовно практикувајте вежби како длабоки чучнувања.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име