Дома Здравје ЗАМРЗНЕТЕ ЛИМОН И КАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ДИЈАБЕТЕСОТ И ДЕБЕЛИНАТА!!!

ЗАМРЗНЕТЕ ЛИМОН И КАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ДИЈАБЕТЕСОТ И ДЕБЕЛИНАТА!!!

1164
0

ЗАМРЗНЕТЕ ЛИМОН И КАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ДИЈАБЕТЕСОТ И ДЕБЕЛИНАТА!!!

Кората од лимон содржи 10 пати повеќе витамини од сокот од лимон! Кората од лимон е исклучително корисна и во секојдневниот живот и за здравјето. Неодамнешните истражувања на научниците докажаа дека кората од лимон е средство за спречување на рак!

За да ги искусите сите придобивки од лимонот, испробајте ги нашите совети во пракса. Уникатен лек кој ве спасува од многу неволји!

ЗАМРЗНАТ ЛИМОН: Доволно е да го ставите измиениот лимон во замрзнувач неколку часа, а потоа да го изрендате. Можете да ја користите не само кората, туку и ренданата пулпа. Лимонот може да се додаде во сите јадења: ќе стане порафиниран, вкусот и мирисот ќе се променат. Различни салати, сосови, супи, јадења од риба и месо ќе имаат корист само ако им додадете ароматична киселост!

Кора од лимон е способна да ги неутрализира клетките на ракот и да ги отстрани штетните токсични материи од телото. Затоа, често се препорачува лимонот да се користи како превентивна мерка за да му помогне на телото да се справи со какви било работни нарушувања.

КАКО ДА ЈА КОРИСТЕТЕ КОРАТА од ЛИМОН: Лимонот помага во справувањето со многу секојдневни тешкотии: сокот добро чисти различни површини и ја осветлува кожата на лицето, кората го освежува воздухот и ги отфрла инсектите.

Кората од лимон може да се исуши, но и да се замрзне. Многу добар начин да добиете хранливи материи е да направите лимон во прав од сушена кора од лимон во блендер. Овој прав им дава посебен вкус на печивата, можете да го додадете во салати, житарки, чај и кафе. Ако додадете шеќер во лимонот во прав, ќе добиете нешто навистина вкусно: шеќер од лимон! Шеќерот, измешан со ситно мелената кора, ги впива есенцијалните масла и ќе стане незаменлив во вашиот дом. Мириса толку вкусно и неверојатно!

Се препорачува џвакање кора од лимон со намален апетит, за подобрување на варењето и метаболичките процеси, за добро функционирање на жолчното кесе. Покрај тоа, кората го ублажува воспалението: ако грлото почне да боли, веднаш џвакајте мало парче – веднаш ќе се чувствувате подобро. Кажете им на вашите најблиски за придобивките од замрзнатите лимони.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име