Дома Здравје Закуска која ја сака и Новак Ѓоковиќ! Одличен е за срцето и...

Закуска која ја сака и Новак Ѓоковиќ! Одличен е за срцето и имунолошкиот систем, но само ако се користи на овој начин

757
0

Закуска која ја сака и Новак Ѓоковиќ! Одличен е за срцето и имунолошкиот систем, но само ако се користи на овој начин

Индискиот орев е одлична храна, со бројни здравствени придобивки, како што се зајакнување на коските, срцето и имунитетот, а Новак Ѓоковиќ сака да го консумира.

Не е непознато дека и најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се грижи што внесува во своето тело. Одредени намирници често се наоѓаат на неговото мени, додека другите ги заобиколува во широк лак. Одамна го исфрли од исхраната глутенот, како и млечните производи, шеќерот и црвеното месо.

Новак утрото го започнува со чаша топла вода со лимон , како и сок од целер, а кога се во прашање грицките и јакнењето на енергијата за време на натпреварот, на менито се урмите и бананите.

Покрај тоа, уште една супер храна е дел од неговата ужина, а во прашање е индискиот орев . Покрај индиските ореви за ужина, тој сака да јаде и јаболко. Новак има две закуски, една наутро и една попладне. За утринска ужина избира леб без глутен или крекери со авокадо и туна, додека попладневна ужина му е јаболко со путер од индиски орев или диња, пишува Sport Club.

Индискоиот орев е многу здрава, но и многу калорична храна, па затоа се препорачува ограничена конзумација – дозволени се 10 јаткасти плодови или една шака јаткасти плодови дневно. Има поволни придобивки за здравјето, од коски и заби до здравје на срцето и зајакнување на имунитетот , а сето тоа до здрава и сјајна кожа. Индиските ореви се полни со антиоксиданси, витамини и минерали, како што се амино киселини, цинк, калиум, железо, калциум, бакар, фосфор, ниацин и витамин Б6. Содржи и „здрави“ масти.Исто така, поради високата содржина на влакна, овие јаткасти плодови помагаат за подобрување на варењето со намалување на запек и подобрување на редовното празнење на дебелото црево.

Тие исто така имаат низок гликемиски индекс, што помага да се спречи скокови на шеќерот во крвта. Друга предност е високата содржина на магнезиум, поради што се одлични за коските, забите и непцата. Витаминот Е и селенот, кои се присутни во индиските ореви, се одлични антиоксиданси кои ја штитат кожата од оштетувања предизвикани од слободните радикали и предвременото стареење.

  • Животот ми се промени затоа што почнав да јадам храна која одговара на моето тело, онака како што тоа го бараше моето тело. Во првите три месеци од новата диета, паднав од осумдесет и два килограми на седумдесет и осум – моето семејство и пријателите се загрижени дека сум премногу слаб. Но, се чувствував свежо, весело, полн со енергија како никогаш досега. Бев побрз, пофлексибилен и стигнував до топки до кои другите играчи не можеа да стигнат, а сепак, бев посилен од кога било досега и мојата концентрација беше нераскинлива. Воопшто не се изморив, ниту изгубив здив. Моите алергии исчезнаа, астмата исчезна, повеќе не ме мачеа стравови и сомнежи, туку полн со самодоверба. За речиси три години никогаш не сум настинал ниту настинал – напиша Новак Ѓоковиќ во својата книга „Служи за победа“.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име