Дома Живот ЗАБОРАВЕТЕ НА ФЛЕКИ! Еве како да ги отстраните флеките од алиштата!

ЗАБОРАВЕТЕ НА ФЛЕКИ! Еве како да ги отстраните флеките од алиштата!

1547
0

Ги облековте омилените фармерки, но случајно ги извалкавте? Не грижете се, можете да се ослободите од флеките со помош на следниот трик…

Прв чекор – исчистете ја дамката
Ова е основен чекор. Пред да направите било што друго, земете хартиена палома , преклопете ја на половина и нежно чистете ја дамката . Ова ќе ви помогне да го отстраните вишокот масло или маснотии.

Втор чекор – посипете малку сода бикарбона на дамката.

Чекор трет – посипете сода бикарбона и оставете ја да отстои неколку часа. Сода бикарбона апсорбира масло.


Четврти чекор – По неколку часа исчистете го вишокот сода бикарбона.

Чекор пет – Третирајте ја дамката со сапун за садови, вода и четка за заби

Чекор шест – Додајте капка блага течност за миење садови директно на дамката. Детергентот за миење садови е подобар од детергентот за перење – тој прави чуда за разградување и растворање на маснотиите.


Седми чекор – Потоа земете стара четка за заби или мек сунѓер и нежно исчистете ја дамката. Две до три минути треба да бидат доволни.

Осми, последен чекор – конечно исплакнете ги фармерките или ставете ги во машина за перење.

Претходна објаваПоздраво згуснување на храната (наместо класична запршка)
Следна објаваЕве што предизвикува појава на акни на грбот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име