Дома Здравје Заборавен народен лек: ЛИСТ ЗЕЛКА

Заборавен народен лек: ЛИСТ ЗЕЛКА

6234
0

Заборавен народен лек: ЛИСТ ЗЕЛКА

Сите знаеме дека храната што ја консумираме секојдневно содржи високо ниво на различни хранливи материи и придонесува за нашето здравје. Затоа го јадеме, нели? Некои од здравата храна имаат лековити својства кога се консумираат. Некои, од друга страна, имаат лековити својства кога се нанесуваат директно на кожата. Дали знаевте дека една од најдобрите намирници за нанесување на вашата кожа е зелката? Верувале или не, облогите од зелка се вообичаени во домашната медицина и се исклучително ефикасни. Откријте шест внатрешни и надворешни начини на кои можете да ја користите зелката за да го лекувате вашето тело на изненадувачки начини.

Внатрешна употреба
Само додадете ја зелката во вашата омилена супа или згответе ја заедно со зеленчук и можете да ги искористите нејзините неверојатни лековити својства. Исто така, можете да го јадете сиров, во салата, но и во комбинација со моркови и јаболка, кои дополнително ги засилуваат благотворните својства на зелката.

Дијабетес
Зелка има моќно анти-хипергликемично својство, што значи дека овој многу здрав зеленчук има моќ да го намали нивото на шеќер во крвта и да го контролира дијабетесот. Овие ефекти може да се постигнат со конзумирање на мала количина варена или сирова зелка со секој оброк или со консумирање сок од зелка два пати на ден.


Срцеви заболувања
Зелката содржи и тоцијанин, полифенол растворлив во вода кој го намалува воспалението и ги зајакнува капиларите, спречува згрутчување на крвта и го олеснува ослободувањето на азотен оксид. На овој начин зелката всушност ја спречува појавата на срцеви заболувања и срцев удар. Поради оваа причина, треба да консумирате најмалку две лажици варена зелка или чаша сок од зелка дневно.

Надворешна употреба
Можеби звучи чудно, но вистина е – нанесувањето зелка на раните навистина може да ви помогне да ги залечите. Еве што треба да знаете:
Враснати нокти
Многу луѓе користат зелка за да го отстранат гнојот од вродените нокти и да спречат инфекција. Само треба да завиткате неколку листови зелка околу тој палец и да го прицврстите со завој. Потоа покријте го завојот со чорап и оставете го да делува преку ноќ. Отстранете го завојот наутро и повторете ја постапката следната ноќ. Откако ќе го извадите завојот наутро, натопете ја ногата во раствор од магнезиум.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име