Дома Нега и убавина Едноставен и природен пилинг од лимон за чистење дамки и нечистотии

Едноставен и природен пилинг од лимон за чистење дамки и нечистотии

448
0


Кожата можете да ја негувате и дома, се што треба е да направите квалитетен пилинг…

Поради природните својства на лимонот, тој се бори против активноста на лојните жлезди, помага за стеснување на порите и го намалува лачењето на себум. Затоа, пилингот на база на лимонска киселина често се препорачува за третман на акни.


Примена на кора од лимон:

  1. Средството за пилинг се подготвува однапред, следејќи ги препораките за типот на кожата и состојките. Подготвената маска темелно се меша додека не стане мазна.
  2. Пред нанесувањето на пилингот, кожата се изложува на пареа, под туш или под пешкир, а само на исчистена, загреана кожа, овој пилинг се нанесува со меки, масирачки движења.
  3. Маската останува на кожата 5-15 минути, во зависност од типот на кожата и вашите сопствени чувства. Како по правило, за сува и нормална кожа, оптималното време е 5-8 минути, за мрсна и комбинирана кожа – 8-12 минути.
  4. Исплакнете ја маската со топла вода, нанесете хидратантна крема на кожата.
  5. Како и секој друг пилинг се нанесува пилинг со лимон:

не повеќе од еднаш неделно за мрсна кожа,

по 10-14 дена – за нормална кожа,
не повеќе од еднаш во 2-3 недели – за сува кожа.


За сува и комбинирана кожа:

1 лажица мед малку се загрева на пареа и се меша темелно со 200 мл грчки јогурт и сок од половина лимон. Потоа изматете ги белките и додадете ги во главната маса. Промешајте повторно.

За сува и нормална кожа:

За подготовка на оваа кора ќе ви треба 1 лажичка кора од лимон, која се меша со 1 лажица овесна каша или оризово брашно. Мала количина на вода се додава во маската, така што добиената конзистентност лесно се нанесува. Доколку кожата не е чувствителна, во маската можете да додадете половина лажичка сок од лимон.

Англиски пилинг

Друг рецепт за лупење лимон традиционално се нарекува англиски. За да се подготви, кората од еден лимон се меша со една лажица природно растително масло. Рецептот е збогатен со 1-2 капки есенцијално масло од лимон.

Пилинг од лимон за стрии

За да ја подготвите кората од лимон , изрендајте ја кората од еден лимон на ситно ренде. Додадете 100 гр кисела павлака или јогурт со малку маснотии и 6-7 капки есенцијално масло од рузмарин.

Добро измешајте ги сите состојки и нанесете го пилингот на проблематичните места. Исплакнете со топла вода по 15-20 минути.

Претходна објаваЗагатка: Кој конец води до бананата?
Следна објаваДенеска се празнува Св. Антониј Велики

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име