Дома Живот Единствениот витамин што и е навистина потребен на кожата

Единствениот витамин што и е навистина потребен на кожата

234
0

Ја чува младоста, ги брише брчките, ја враќа еластичноста!

Овој витамин може драстично да ја подмлади кожата.

Овој витамин е толку моќен што може да направи кожата да остане млада многу подолго. Витаминот А е честа состојка во многу креми и исто така може да се најде во многу намирници.Ако не сте, крајно време е да го вклучите овој витамин во вашата исхрана и нега.

Витаминот А е една од првите линии на одбрана од проблеми со кожата како акни и стареење. Истражувањето објавено во списанието „Медицински архиви“ покажа дека земањето мали дози на витамин А е ефикасно во намалувањето на умерените акни доколку се користи најмалку 3 месеци. Бројни други студии покажаа дека ретинолот, дериват на витамин А, може да биде ефикасен во борбата против знаците на стареење доколку се нанесува директно на кожата.

Во еден експеримент, 100 жени, на возраст од 50 години, нанесувале крем со витамин А секој ден, а резултатите по 3 месеци биле зачудувачки. Нивните брчки биле видливо намалени, а кожата изгледала поздрава и посјајна.

Најдобро би било да се комбинираат кремите со храна богата со овој витамин.

Оваа храна е најдобриот извор на витамин А:

Масна риба (туна, лосос, скуша, пастрмка) и рибино масло Млеко и сите млечни производиЈајца Темно зелен лиснат зеленчук (спанаќ, блитва, кељ) Овошје и зеленчук жолто / портокалово (тиква, сладок компир, морков, диња, кајсија, праска) Домат.

Претходна објаваРолни од цимет и чоколадо, ќе ве воодушеват…
Следна објава13 секојдневни работи што го оштетуваат мозокот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име