Дома Здравје Еве 5 причини зошто треба да престанете да пиете газирани пијалоци засекогаш

Еве 5 причини зошто треба да престанете да пиете газирани пијалоци засекогаш

216
0

Не сме изненадени од веста дека газираните пијалоци не се добри за здравјето. Всушност, ова веќе не е новост, туку добро познат факт.

Можеби само ви требаат уште овие 5 причини да престанете да консумирате газирани пијалоци засекогаш.

  1. Создаваат масни наслаги околу органите Газираните пијалоци се полни со шеќер кои се претвораат во масни наслаги околу органите. Газирани пијалоци исто така покажаа дека го зголемуваат лошиот холестерол.
  2. Нема вистински газирани пијалоци Кога велиме дека нешто е диетално, сметаме дека е малку калорично, малку шеќер и не штетно по здравјето, што не би можеле да го кажеме за диеталните газирани пијалоци. Ако зборуваме за калории, точно е дека оваа верзија на пијалокот има пониска содржина на калории, но тие носат и некои опасности и несакани ефекти. Ако внимавате на вашата исхрана, не заборавајте да избегнувате и овој вид газиран пијалок, бидејќи во спротивно може да се здебелите.
  3. Некои пијалоци содржат токсични и запаливи својства Европа и Јапонија забранија токсично бромирано растително масло (BVO) во пијалоците, но сепак може да се најде во неколку производи од Северна Америка (особено оние со вкус на цитрус).
  4. Тие ја загадуваат водата Нашите тела не можат да распаѓаат вештачки засладувачи (нели е таа причина доволна за да ги избегнете веќе?) Така, тие го напуштаат нашето тело и се сместуваат во водата. Прочистувачите на вода не ги фаќаат, дозволувајќи им да се влеваат во реки и езера. Швајцарски истражувачи откриле траги на вештачки засладувачи во постројките за прочистување на водата, езерата и реките. Тие се појавија дури и во некои тестирани растенија.
  5. Забрзајте го стареењето Потрошувате големи количини пари на производи против стареење, мултивитамини и скапи тренинзи за да го забавите стареењето, но сепак не сте се откажале од газирани пијалоци? Сега е вистинското време за тоа! Секоја голтка од овој отров ја намалува густината на коските, ги уништува забите и ги оштетува бубрезите.
Претходна објаваСунѓерите кријат многу опасности, научете како да ги отстраните
Следна објаваГадење – интересни факти…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име