Дома Живот Еве што ќе се случи ако додадете сок од лимон во вашите...

Еве што ќе се случи ако додадете сок од лимон во вашите алишта во машината за перење

1506
0

Зошто да додадете сок од лимон во алиштата за перење…

Општо е познато дека лимонот е здрав за јадење бидејќи содржи многу витамин Ц.
Меѓутоа, лимонот е исто така популарен домашен лек и помага во решавање на разни проблеми.
Ќе ви кажеме кога треба да ставите малку сок од лимон во машината за перење.
Покрај тоа што е лимон со убав вкус и вистинска витаминска бомба, тој е и популарен домашен лек кој се користи надвор од кујната за многу домашни проблеми – како што е перење алишта. Никогаш не сте слушнале за тоа? Ќе ви откриеме кога и зошто треба да користите малку сок од лимон како тајна состојка при перење алишта.

Еве зошто сок од лимон треба да се стави во машина за перење
Без разлика дали се работи за дамки од трева, ‘рѓа или крв, дамките на лесната облека честопати можат да бидат многу тврдоглави и тешко да се отстранат. Сепак, малку сок од лимон може да помогне наместо хемиски белило. Чистиот сок од лимон има благо избелувачки ефект, кој ги отстранува дамките и ги прави алиштата прекрасно бели. Покрај тоа, облеката добива пријатен мирис на лимон. Како? Едноставно ставете 200 милилитри чист сок од лимон во машината за перење, измијте ги алиштата како и обично, готово! Вашата облека треба повторно да биде без дамки.


Важно: Сокот од лимон како природен отстранувач на дамки треба да се користи само на бела облека поради неговиот ефект на избелување, односно не користете го на црни или обоени алишта.

Лимонот може да се користи и за отстранување на дамки
Наместо да ставате сок од лимон во машина, можете да го користите и за претходно третирање тврдоглави дамки на белата облека. Едноставно натопете ја дамката со малку сок (не тријте!) А потоа ставете ја облеката да се пере како и обично. По процесот на перење, дамката треба да исчезне.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име