Дома Здравје Еве што предизвикува лош здив

Еве што предизвикува лош здив

585
0

Постојат различни причини за лош здив, храната е една од нив, но таа е привремена. Некои други причини доведуваат до лош здив на долг рок.

Неколку вообичаени причини за халитоза, т.е. лош здив, се:

Инфекција

Одредени болести може да предизвикаат лош здив, од болки во грлото до инфекција на синусите. „Во задниот дел на грлото, бактериите на наборите на мукозната мембрана околу крајниците можат да го создадат тој мирис“, вели отоларингологот д-р Шан Насери за Livestrong.

„Интересно е што само некои луѓе ги имаат рецепторите за миризба потребни за откривање на многу непријатниот мирис на стрептокок грлото“, вели докторот.

Значи, ако не можете да го помирисате, другите луѓе можеби ќе можат.

Рефлукс силиконска линија

„Стресот, брзото консумирање храна, газирани пијалоци, зголемениот внес на кофеин наутро или консумацијата на алкохол, подоцна во текот на ноќта, може да доведат до рефлукс на киселина“, вели д-р Насери и додава: „Сите овие работи го релаксираат сфинктерот на дното. на хранопроводникот, овозможувајќи желудочната киселина да се врати во горниот дел на хранопроводникот, што, меѓу другото, може да доведе до подригнување, но и до лош здив“, објаснува д-р Насери.

Гранични земји

Крајниците се изградени како површината на Месечината“, вели докторот. Токму во овие испакнатини со текот на времето може да се заглават и стврднат остатоците од храна. Таканаречените камења можат да имаат многу непријатен мирис.

Тие често може да се видат на крајниците и се претежно бели или жолтеникави по боја. Овие камења може да се отстранат, но не треба да го правите тоа сами.

Намалено лачење на плунка

„Плунката е многу корисна, ја измива преостанатата храна во устата и ја неутрализира киселината“, велат од Американската стоматолошка асоцијација.

Меѓутоа, ако се намали неговото лачење и устата е хронично сува, таа не може да ја изврши својата улога, па бактериите ја преземаат. Оваа состојба, наречена ксеростомија, често може да укаже на дијабетес.

Сувата уста може да биде несакан ефект на различни видови лекови, како антихистаминици, лекови за регулирање на притисокот, но и антидепресиви.

Кариес

Анаеробните бактерии кои се формираат на забите и воопшто во устата можат да имаат специфичен, прилично непријатен мирис. Овие видови бактерии се одговорни и за утринскиот здив.

Претходна објаваЉубовта кон кафето и чоколадото ја одредуваат гените
Следна објаваОвие намирници најчесто предизвикуваат алергии

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име