Дома Твој готвач Домашна супа која штити од вируси

Домашна супа која штити од вируси

948
0


Со излупено и изгмечено свежо чешне лук го добиваме познатиот алицин кој штити од вируси, бактерии и габи

Во времето на вирусот, чорбата од 50 чешниња лук беше редовен дел од народната трпеза. Причината е едноставна – лукот одамна е познат како одлично средство кое штити од вируси, бактерии и габи. Денес знаеме дека ова својство и се припишува на супстанцијата алицин. Се ослободува едноставно со дробење излупено свежо чешне лук. Пробајте го, ситно исечкајте го или изгмечете го, додајте го во салати, измешајте го со маслиново масло или пробајте ја оваа магична супа.

Состојки:
5 глави лук
2 лажици путер
2 супени лажици маслиново масло
2 големи глави црвен кромид
1 лажица сечкана свежа мајчина душица
6 чаши чиста пилешка супа
свеж магдонос
мајчина душица
ловор
кисела павлака
коцки тост леб

Подготовка:

Исечете ги врвовите на главите на лукот, потурете ги со маслиново масло и завиткајте во алуминиумска фолија. Печете во рерна на 180 степени 35 минути, па се оставете да се изладат.

На маслиново масло и путер пропржете го сечканиот црвен кромид и додадете го печениот лук исцеден од обвивката. Додадете ја сечканата мајчина душица, густинот и свежите билки и оставете да се динста малку. Кон крајот додадете парчиња леб пет минути за да омекне лебот. Извадете ги билките, а потоа изблендирајте ја супата во блендер. Измешајте го кремот во кремаста супа, а потоа додадете сол и бибер.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име