Дома Твој Готвач Домашен лут намаз со туна (рецепт)

Домашен лут намаз со туна (рецепт)

444
0

Вистински декикатес…Намаз од туна со додавање на лут ајвар. Можете да го подготвите и во лута и во неутрална форма, со или без додавање лут ајвар.

Состојки:

  • 1 конзерва туна на парчиња
  • 2 лажички павлака
  • 3 лажички лут ајвар
  • 2 лажички магдонос
  • 1 лажичка сок од лимон
  • 2 лажички кромид
  • бибер, сол

Подготовка:

Добро исцедете ја туната и издробете ја на многу ситни парчиња.

Додадете магдонос, сок од лимон и ситно сечкан кромид.

Потоа додадете павлака, лутиот ајвар и бибер и сето убаво измешајте.

Покријте и ставете го во фрижидер 30 минути.

Послужете ладно на тост леб.

Добар апетит!

Претходна објаваСветски ден за борба против ракот – 4 февруари
Следна објаваДва чаеви кои помагаат при кашлица, грип и настинка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име