Дома Здравје Доколку сакате да го намалите нивото на лошиот холестерол во крвта, ова...

Доколку сакате да го намалите нивото на лошиот холестерол во крвта, ова овошје треба да го јадете еднаш дневно.

569
0

Холестеролот е неопходен за благосостојбата на нашето тело се додека е во нормални вредности , всушност служи за синтеза на некои хормони, игра основна улога во производството на витамин Д и е составен дел на клеточните мембрани и разни ткивата.

Меѓутоа, ако е покачена , може да биде многу штетно за телото . Поточно, тоа е ЛДЛ холестеролот , познат како „ лош“ , кој, за разлика од ХДЛ, кој се смета за „ добар“ , мора постојано да се следи.

Тоа е затоа што високите нивоа на LDL холестерол се поврзани со кардиоваскуларни проблеми , укажуваат на присуство на маснотии во крвта и може да предизвикаат одредени состојби како што се висок крвен притисок , срцев удар и мозочен удар .

Освен количеството што вообичаено го произведува нашето тело , холестеролот може да се внесе однадвор преку храната , а првенствено го има во храната богата со животински масти како месото, путерот, сушените месни производи, сирењата и жолчките.

Во оваа смисла, истражувањето спроведено од Државниот универзитет во Пенсилванија и објавено во списанието на Американското здружение за срце , би открило дека секојдневното консумирање авокадо може да помогне да се намали нивото на лошиот холестерол во крвта и да се намали ризикот од кардиоваскуларни болести благодарение на содржината на мононезаситени масни киселини .

Тимот истражувачи си постави за цел да ги спореди ефектите на различните видови исхрана врз холестеролот кај примерок од 45 пациенти на возраст меѓу 21 и 70 години, дебели или со прекумерна тежина , кои ја следеа вообичаената американска диета две недели .

Меѓутоа, во следните 5 недели, учесниците беа поделени во 3 групи : првата следеше диета со малку маснотии, додека втората и третата имаа умерена исхрана , единствената разлика е што една од двете групи добиваше по едно авокадо дневно. .

Анализите покажаа дека оние кои јаделе авокадо го намалиле ЛДЛ (лошиот) холестерол за 13,5 mg/dl , втората група која следела диета со умерен внес на масти за 8,3 mg/dl , а првата група (диета со мала содржина на масти) само со 7,4 mg/dl .

Овие резултати би покажале дека внесот на мононезаситени масни киселини обезбедени од авокадото може драстично да го намали лошиот холестерол . Поради оваа причина, се препорачува да се јаде почесто , можеби подготвувајќи вкусен гуакамоле или почесто додавајќи го во салати .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име