Дома Здравје Доколку пушите повеќе од 5 години, овој рецепт лесно ќе ви ги...

Доколку пушите повеќе од 5 години, овој рецепт лесно ќе ви ги исчисти белите дробови!

10800
0

Доколку пушите повеќе од 5 години, овој рецепт лесно ќе ви ги исчисти белите дробови!

Сите знаеме дека пушењето е една од најлошите и најштетните навики што човек може да ги има. Тоа е затоа што пушењето може да има штетни ефекти врз секој орган во телото.

Пушењето е особено лошо за вашите бели дробови и е главната причина за развој на рак. Можеме да констатираме и дека некои здравствени состојби, како што се: бронхитис и астма, исто така се поврзани со пушењето.

Некои медицински експерти препорачуваат да го консумирате овој природен домашен напиток за да ги намалите несаканите ефекти од пушењето. Овој домашен природен напиток за чистење на белите дробови е особено корисен за луѓето кои пушат повеќе од 5 години.

Домашен природен пијалок за чистење на белите дробови:

Компоненти:

2 лажички куркума

1 мало парче корен од ѓумбир

2 литри вода

400 гр лук, исчистен и исечен на четвртинки

400 гр шеќер, бел или кафеав

Упатства:

Прво, треба да истурете вода во сад со средна големина и да ја доведете до вриење. Потоа треба да додадете шеќер. Кога водата ќе зоврие додадете ги останатите состојки. Оставете да врие 5 минути, а потоа тргнете го од оган и оставете да се излади на собна температура. Чувајте ја оваа смеса во фрижидер.

Како да се користи:

Треба да пиете 2 лажички од овој природен напиток за чистење на белите дробови наутро на празен стомак и 2 лажички навечер, после последниот оброк.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име