Дома Родители и деца Децата во последно време се почесто се соочуваат со овој проблем со...

Децата во последно време се почесто се соочуваат со овој проблем со очите

363
0

Децата во последно време се почесто се соочуваат со овој проблем со очите

Експертите велат дека има нова епидемија кај децата, поврзана со очни болести. Имено, основците боледуваат од болест на која до неодамна главно се жалеа постарите луѓе.

Тоа е болест на суво око, која се јавува кај деца кои поминуваат премногу време гледајќи во екраните, од телевизор преку паметни телефони до таблети.

Последиците од болеста на суво око се јавуваат кога солзите не можат да обезбедат соодветна влажност на очите.

Оваа болест обично ги погодува луѓето на возраст меѓу 50 и 60 години, а доколку не се лекува, може да биде исклучително болна со симптоми како што се уморни, црвени и чувствителни очи.

Пациентите го споредиле ова чувство со чувството на сечкање кромид, односно со постојано чувство на печење.

Офталмолошката инженерка Сара Фарант, која е експерт за суво око, вели дека сè повеќе гледа деца од основно училиште кои доаѓаат во нејзината ординација во Сомерсет со оваа состојба. Ова е делумно виновно за времето што го поминуваат пред екранот, бидејќи гледањето во екранот драматично ја намалува стапката на трепкање.

„Кога ја отворив клиниката пред 15 години, немаше ниту едно дете кое се појави со таква состојба. Меѓутоа, во последните пет-шест години гледам се повеќе деца со суво око. Мојот најмлад пациент имаше шест години, што порано беше незамисливо“, објаснува Фарант.

Ако болеста на суво око не се лекува, може да доведе до неповратно оштетување на жлездите во очните капаци кои произведуваат солзи.

Претходна објаваОваа чорба од Хипократ заменува грст лекови…
Следна објаваПараноја: причина, симптоми и третман на прекумерно сомневање, љубомора и страв

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име