Дома Здравје Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

2273
0

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме

Конзумирањето вода е многу важно за различни процеси во организмот, а неодамна е истакната важноста да се испие чаша вода веднаш штом ќе се разбудите. Но, колку е тоа вистина?

Нутриционистот и виш директор за глобално клиничко истражување и исхрана во WeightWatchers Мишел Кардел истакнува дека одредена количина на вода е од суштинско значење за здравјето на целиот организам, бидејќи му помага на вашето тело да функционира правилно со регулирање на телесната температура, поддршка на варењето, намалување на оптоварувањето. на бубрезите и црниот дроб со исфрлање на отпадните производи и оптимизирање на моќта на мозокот.

Дури и само мала дехидрација до два проценти може да доведе до симптоми како што се главоболки, вртоглавица, раздразливост, тешкотии со концентрирање и замор. Поради ова се појавија различни теории за важноста на водата, а особено се издвојува онаа која наведува кога е пожелно да се пие вода.

Некои тврдат дека пиењето вода првото нешто наутро ќе им помогне да го подобрат своето здравје, да ослабат и да искусат други здравствени придобивки. Но, дали е навистина потребно?

Имено, одржувањето на хидратацијата во текот на денот е важно за вашето целокупно здравје, па затоа пиењето вода веднаш штом ќе се разбудите може да ви помогне да го достигнете дневниот внес на вода, но не како што изјави нутриционистот Кардел, не постои магично количество вода што ни треба пред почетокот на денот.

Чувањето на шише со вода на вашата ноќна маса може да делува како суптилен потсетник да му пристапите на денот со начин на размислување за зајакнување на здравјето. Исто така, може да ви помогне да се чувствувате повнимателно. Додавањето храна во водата исто така може да помогне во зголемување на нивото на енергија.

Иако водата е важна за здравјето, таа нема да ви помогне да изгубите тежина и да го детоксицирате телото. Затоа, наместо да верувате дека пиењето вода наутро ја зголемува ситоста, треба да знаете дека нема доволно докази за поврзување на внесот на течности со зголемената ситост или губење на тежината.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име