Дома Живот Дали дезодорансот треба да се нанесува навечер или наутро?

Дали дезодорансот треба да се нанесува навечер или наутро?

1077
0

Еве што има да каже дерматолог за тоа…

Др. Дастин Портела, лиценциран дерматолог, изјави за BuzzFeed дека дезодорансот првенствено се користи за маскирање на мириси и затоа е непотребно да се користи пред спиење. Сепак, може да биде корисно да нанесете антиперспирант навечер, кој се користи за спречување на потење, особено ако некој има проблеми со прекумерното потење.

Оние кои природно се потат многу ќе имаат корист од употребата на антиперспирант навечер бидејќи нашите потни жлезди се најмалку активни додека спиеме. Антиперспирантот обично е мешавина со алуминиум и ќе помогне да се затнат тие канали за пот и да се обезбеди подолготраен ефект во текот на денот.

Дали планирате да нанесете антиперспирант пред спиење, др. Портела препорачува да ги исчистите пазувите пред да нанесете антиперспиранти и да бидете сигурни дека тие се целосно суви. Сепак најдобро е да се нанесува на утро.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име