Дома Живот Дали дебелее Цезар салата

Дали дебелее Цезар салата

706
0

Дали дебелее Цезар салата

Кога зборуваме за салати, една неспоредлива и една од омилените е добро познатата Цезар салата.

Сочно и вкусно, едноставно не можете да престанете да го јадете. Сепак, иако го носи името „салата“, кои го имаат здравите оброци, дали е и колку е здрава?

Нутриционистката Милка Раичевиќ го дава одговорот.

„Да, салатата Цезар дебелее. Сметам дека е гурмански специјалитет. Меѓутоа, ако можеме да замениме некои состојки, тогаш би можеле да имаме здрав оброк. Ако ме прашате мене, би исфрлила мајонез, павлака и пармезан како најкалрични состојки во оваа салата“, вели соговорничката.

Наместо тоа, таа вели да додадете сок од лимон и маслиново масло, а ако сакаме да направиме посна варијанта, би можеле да го замениме пилешкото со печурки, грав или боранија.

Меѓутоа, кога станува збор за сланината, Милка Раичевиќ нема ништо против.

„Со пржење на сланина таа ги губи мастите и станува крцкава, давајќи и посебен вкус на салатата. Од друга страна, половина парче тост леб е сосема доволно за една порција салата од Цезар. Но, ако направите поголема чинија или чинија, тогаш мој совет е да ја поделите на два оброка, а доколку се одлучите за диеталната варијанта што ја споменавме, тогаш мој предлог е да ја јадете за ручек“, вели Милка Раичевиќ.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име