Дома Здравје Дали ве болат градите? Ова се можни причини

Дали ве болат градите? Ова се можни причини

565
0

Дали ве болат градите? Ова се можни причини

Се јавува поради повеќе причини, но обично не е толку драматично како ракот на дојката. Мажите исто така можат да ја почувствуваат болката
Болката може да се појави во различни фази од животот, а се проценува дека околу 70 проценти од жените страдаат од овој проблем. Болката може да се појави само во едната дојка, двете или само во одреден дел од градите.

Болката во градите (масталгија) може да се опише како осетливост, пулсирачка, остра, прободување, печење, досадна или затегнување. Болката може да се појави и кај мажите.

Не мора да паничите бидејќи болката обично не е поврзана со рак на дојка , но добро е да знаете кои можат да бидат причините:

 1. Хормони
  Ткивото на дојката е многу чувствително на хормонални промени, па затоа често се одговорни за болка. Ако забележите дека вашите гради се чувствителни околу овулацијата, менструацијата или за време на бременоста, може да ги обвините хормоните. Болката поврзана со овие промени обично се јавува на сите страни на дојката.
 2. Чисти
  Цистите на дојката може да се опишат како мали кеси полни со течност, а тие се предизвикани од естроген . Тие можат да бидат болни. Циста е цврста, дефинирана маса со тркалезна форма на допир и во повеќето случаи тие се бенигни. Тие може да исчезнат сами од себе, но најдобро е да се консултирате со лекар за каква било промена на дојката.
 3. Големи гради
  Жените со поголеми гради почесто пријавуваат болка, особено по отстранувањето на градникот. Претпоставката е дека се работи за мускулите и фактот дека големите гради поради тежината се повлекуваат надолу, а тоа може да предизвика болка. Градите кои се преголеми за структурата на телото можат да предизвикаат и проблеми со ‘рбетот, а конечното решение може да биде намалување со операција.
 4. Премногу кафе
  Кофеинот може да влијае на промените во хормоните и на тој начин да придонесе за болка во градите. Некои лекари дури и ќе препорачаат, ако имате болни гради, да ја намалите потрошувачката на кофеин за да ги намалите симптомите.
 5. Апчиња за контрацепција
  Спомнавме како промените во хормоналната слика можат да предизвикаат болка во градите. Хормоналната терапија може да ја наруши рамнотежата. Доколку болката ви пречи на секојдневните активности, задолжително консултирајте се со вашиот лекар за промена на терапијата.
 6. Повреда
  Понекогаш болката во градите воопшто не е поврзана со градите, па изворот на болката всушност може да биде некаде на друго место во телото. Можно е да сте ги истегнале пекторалните мускули, поради што може да ве болат градите. Болката во грбот, вратот или рамото може да се почувствува и како болка во градите.
 7. Бременост
  Приближно два до пет дена по породувањето, градите почнуваат да произведуваат млеко, поради што градите се зголемуваат, а ова чувство може да биде непријатно. Ако доите, правете го тоа што е можно подолго и почесто бидејќи може да помогне во ублажување на болката. Носете соодветни градници и користете ладни облоги за да помогнете.
 8. Лоша положба на бебето за време на доењето
  Друга работа во врска со доењето може да биде проблем – правилната положба на бебето. Ако бебето ја земе само брадавицата и не е притиснато на ареолата, може да ви биде непријатно бидејќи може да предизвика болка и оштетување на брадавиците, па дури и крварење.
 9. Маститис
  Сите новопечени мајки се предупредени за маститис барем еднаш. Станува збор за воспаление на ткивото на дојката, кое е придружено со силна болка и често треска. Причината за маститис во првите недели од доењето обично не се бактерии или инфекции, туку стагнација на млеко.

Ќе ви помогне одвикнувањето или доењето што почесто и масажата, но понекогаш ќе биде потребен антибиотик, затоа консултирајте се со доктор.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име