Дома Здравје ГО КОРИСТЕЛЕ И РИМЈАНИТЕ: Доктор откри кој зеленчук делува како афродизијак и...

ГО КОРИСТЕЛЕ И РИМЈАНИТЕ: Доктор откри кој зеленчук делува како афродизијак и го намалува ризикот од срцев удар

453
0

ГО КОРИСТЕЛЕ И РИМЈАНИТЕ: Доктор откри кој зеленчук делува како афродизијак и го намалува ризикот од срцев удар

Јадењето таканаречена „супер храна“ може да помогне во зајакнувањето на вашиот сексуален нагон, па дури и да го намали ризикот од срцев удар, тврди д-р Мајкл Мозели. Тој продолжува и додава дека еден зеленчук делува „точно како вијагра“ и дека Римјаните го користеле дури и како афродизијак.

Тоа им помага на вашите крвни садови да се шират, подобрувајќи го протокот кон вашите интимни делови и намалувајќи го крвниот притисок, објасни тој. Тоа е цвекло!

„Бактериите во устата ги претвораат нитратите во азотен оксид. Предизвикува вазодилатација – проширување на вашите крвни садови. Тоа е она што го намалува вашиот крвен притисок, а исто така, особено кај постарите луѓе, им дава поттик за да можат да станат поактивни“, објаснува тој.


Исто така, предупредува дека може да го намали ризикот од срцеви заболувања, срцев удар и мозочен удар, како и аневризми, болести на бубрезите и деменција. Претходните истражувања покажаа дека пиењето шолја сок од цвекло секој ден ги враќа луѓето со хипертензија во „нормално“.

Цвеклото е богато со фолна киселина, која им помага на клетките да растат и функционираат. Оваа хранлива материја игра клучна улога во контролирањето на оштетувањето на крвните садови, помагајќи да се намали ризикот од срцеви заболувања, срцев удар и мозочен удар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име