Дома Живот Гладни пред спиење? Еве што се препорачува да се јаде

Гладни пред спиење? Еве што се препорачува да се јаде

2825
0

Гладни пред спиење? Еве што се препорачува да се јаде

Која храна е добра пред спиење
Веројатно знаете дека воопшто не се препорачува јадење пред спиење. Сепак, постојат моменти кога не можете да го задоволите гладот, а во тој момент сигурно се прашувате која храна е добра пред спиење.

Вистина е дека јадењето пред спиење не е добра идеја. Ноќе сите физиолошки процеси се забавуваат, а со тоа и варењето. Што значи дека храната што сте ја јаделе ќе седи, а желудникот ќе почне да ја вари дури наутро, што нема толку големи ефекти врз нашиот организам. Меѓутоа, како што има храна за добро расположение или за борба против стресот , постои и листа на намирници што можете да ги консумирате пред спиење.

Која храна е добра пред спиење?
Секако, не е добра опција да се изгладнувате пред спиење бидејќи веројатно ќе се разбудите во текот на ноќта. Вашето тело може да бара од вас да ги надополнувате резервите на енергија. Затоа, најдобра опција е лесна вечера 3 часа пред спиење. Ако навистина не можете да издржите, тогаш најдобро е да изберете храна која ви помага да согорите повеќе калории отколку што содржат. Еве за која храна станува збор.

Јаболка
Едно јаболко со кора содржи приближно 10% од дневната доза на влакна кои го нормализираат функционирањето на дигестивниот систем. Покрај тоа, тие го намалуваат холестеролот и се добра опција за оние кои сакаат да ослабат. Меѓутоа, доколку имате стомачни проблеми, тогаш најдобро е да ги избегнувате овие намирници.

Агруми
Мандарините и портокалите исто така можат да бидат корисни. Тие се нискокалорични и богати со влакна и витамин Ц, кои придонесуваат за нормално варење. Сепак, доволно е да изедете едно овошје, не треба да претерувате. Исто така, не треба да јадете агруми ако имате акутен гастритис или

Целер
Коренот на целер содржи десет калории, па можете безбедно да го јадете навечер. Како опција, можете да подготвите и лесна салата со моркови или свеж сок. Сепак, целерот е богат со влакна, кои се добри за желудникот, но е и диуретик кој ги отстранува вишокот течности и токсините. Покрај тоа, сокот од целер е забранет за време на бременост и доење, стомачни заболувања и проширени вени.

Кефир
Кефирот е богат со калциум, а добро се апсорбира ноќе за време на спиењето. Тоа е благ и природен седатив, па затоа е и добра опција доколку патите од несоница. Поволно делува и на работата на цревата. Меѓутоа, ако имате висока киселост на желудникот, не го злоупотребувајте овој производ.

Цвекло
Направете си салата и зачинете ја со растително масло. Содржи минимум калории, како и пектин, кој ја нормализира интестиналната подвижност и ја регулира цревната флора. Покрај тоа, го чисти телото од токсини и отпад. Ако страдате од акутно воспаление на желудникот или бубрежна болест, не земајте цвекло .

Банани
Бананите не се нискокалоричен производ, но ќе ве заситат и ќе ви помогнат да заспиете. Бананите содржат аминокиселина триптофан, која произведува серотонин, хормонот на среќата кој има корисен ефект врз нервниот систем. Меѓутоа, ако имате висок шеќер во крвта или имате проблеми со надуеност, одлучете се за нешто друго.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име