Дома Здравје Воспалението на јајниците мора да се лекува: Ова се симптомите кои непогрешливо...

Воспалението на јајниците мора да се лекува: Ова се симптомите кои непогрешливо велат дека треба итно да посетите гинеколог

497
0

Воспалението на јајниците мора да се лекува: Ова се симптомите кои непогрешливо велат дека треба итно да посетите гинеколог.

Раната дијагноза и третман на воспаление на јајниците може да спречи сериозни компликации, вклучувајќи оштетување на јајниците, неплодност или ширење на инфекцијата на други органи во телото.

Воспалението на јајниците, познато и како оофоритис, е воспаление на јајниците и често се јавува како компликација на некоја друга инфекција во телото.

Причините за воспаление на јајниците може да бидат бактериски или вирусни инфекции, но понекогаш автоимуни болести или нарушувања на имунолошкиот систем може да доведат до оваа состојба.
Симптомите на воспаление на јајниците може да варираат во зависност од тежината на состојбата, но некои од типичните симптоми вклучуваат:

Болка во долниот дел на стомакот – Оваа болка често се јавува на едната страна од долниот дел на стомакот, каде што се наоѓа зафатениот јајник. Болката може да биде остра, грчеви или досадна и може да биде присутна во текот на денот или само повремено.
Треска – Зголемената телесна температура може да биде знак за инфекција во телото, вклучително и воспаление на јајниците.
Гадење и повраќање – Овие симптоми се чести со инфекции во телото и може да бидат присутни со воспаление на јајниците.

ОСЛОБЕТЕ СЕ ОД старечките дамки СО ПОМОШ НА СОСТОЈКИТЕ ШТО ГИ ИМАТЕ ДОМА


Промени во менструалниот циклус: Воспалението на јајниците може да влијае на менструалниот циклус, што може да вклучува асиметрично крварење, болка за време на менструацијата или отсуство на менструација.
Болка за време на сексуален однос: Оваа болка може да биде предизвикана од воспаление на јајниците или други слични состојби.


Промени во уринарниот систем: Воспалението на јајниците може да предизвика болка при мокрење или често мокрење.
Ако забележите некој од овие симптоми, важно е да се консултирате со вашиот лекар.

Раната дијагноза и третман на воспаление на јајниците може да спречи сериозни компликации, вклучувајќи оштетување на јајниците, неплодност или ширење на инфекцијата на други органи во телото. Вашиот лекар може да препорача употреба на антибиотици или други терапии за лекување на воспаление на јајниците, а операцијата може да биде неопходна ако состојбата е тешка.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име