Дома Здравје Волшебна напивка: Маслиновото масло и лимонот се чудо за организмот

Волшебна напивка: Маслиновото масло и лимонот се чудо за организмот

5002
0

Волшебна напивка: Маслиновото масло и лимонот се чудо за организмот

Маслиновото масло и лимонот сами по себе се многу здрави, но во комбинација прават универзален лек против секакви тегоби и воопшто прават чуда за телото и за превенција од болести.

Лимонот е храна богата со витамин Ц, кој е веќе добро позната состојка во борбата против болести, нега на кожата, а помага и во намалување на лошиот холестерол.

Маслиновото масло е богато со витамин Е, антиоксиданси и масти кои помагаат при многу хронични заболувања на срцето, црниот дроб и многу други.

Моќниот лимон го чисти црниот дроб, помага во учењето и штити од грип и настинка. Освен тоа, лимонот го забрзува разградувањето на мастите и ги намалува мастите во крвта. | Видео: што има камери/скриншот

Заедно, овие две намирници прават антиинфламаторна бомба која треба да се консумира секој ден. Како функционира оваа комбинација и како да ја консумирате, дознајте во продолжение.

Утринска рутина

Напитокот за чистење на црниот дроб е многу едноставен. Се што ви треба е една лажичка цеден лимон и маслиново масло, кои ги мешате и пиете секое утро на празен стомак. После тоа можете да појадувате.

Вашата кожа ќе изгледа подобро, темните кругови и дигестивните проблеми ќе исчезнат.

Помагаат во затворот

Започнете го денот со чаша вода измешана со сок од лимон и две лажици маслиново масло. Не само што ќе излечи запек туку и ќе го зајакне имунитетот.

Го чистат телото

Антиоксидансите и полифенолите во маслиновото масло и сокот од лимон би можеле да се наречат „прочистувачи“ бидејќи ги неутрализираат или „чистат“ штетните слободни радикали, кои инаку предизвикуваат оштетување на клетките и можат да придонесат за болести.

Спречување на формирање на жолчни камења

Јадењето здрави масти, како што е маслиновото масло, може да помогне да се спречат камењата во жолчката со редовно собирање и празнење на жолчното кесе. Недостатокот на витамин Ц е исто така поврзан со зголемен ризик од развој на жолчни камења. Витаминот Ц може да ја инхибира кристализацијата на холестеролот со тоа што го претвора во жолчни киселини, со што го спречува создавањето на жолчни камења.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име