Дома Здравје Витаминот Е ја храни кожата и го штити вашето здравје

Витаминот Е ја храни кожата и го штити вашето здравје

1482
0

Витаминот Е ја храни кожата и го штити вашето здравје

Оваа суштинска хранлива состојка игра важна улога во одржувањето на здравјето, одбраната од разни болести и општата благосостојба на организмот

Во цела низа витамини кои не смеете да ви недостигаат во организмот, витаминот Е е еден од клучните. Тој е најмоќниот антиоксиданс и игра клучна улога во зачувувањето на здравјето и функцијата на организмот. Ги неутрализира штетните слободни радикали и ги штити клеточните мембрани од оксидативен стрес кој може да придонесе за развој на срцеви заболувања, невродегенеративни нарушувања и рак.

Оваа суштинска хранлива материја игра клучна улога во благосостојбата на телото, и иако нејзиниот недостаток има негативни последици по здравјето, неговото ниво во телото ретко се проверува со рутински тестови .

Кој има потреба од овој витамин?

Поголема потреба од овој витамин имаат трудниците, спортистите и луѓето со анемија. На нашето тело му требаат поголеми количини на витамин Е, особено ако консумираме поголеми количини полинезаситени масни киселини (сончоглед, соја, пченкарно масло) во секојдневната исхрана.

Витаминот Ц го обновува витаминот Е и го продолжува неговото антиоксидантно дејство, па затоа се препорачува да се земаат заедно. Исто така, ја успорува генетската болест позната како макуларна дегенерација која може да доведе до губење на видот и го зајакнува имунолошкиот систем.

Здравје на кожата

Витаминот Е има позитивен ефект врз здравјето на кожата, учествувајќи во обновувањето на клетките и одржувањето на хидратацијата. Тоа е вообичаена и висококвалитетна состојка во кремите за лице бидејќи ги успорува знаците на стареење на кожата и ја регенерира оштетената кожа и ја намалува видливоста на лузните .

Може да се купи и во течна форма и да се додаде во споменатиот крем. Тоа е честа состојка во кремите за сончање бидејќи има добри својства за заштита на кожата од УВ зрачење.

Што ако има премногу или премалку?

Знаци на недостаток на витамин Е во организмот се анемија, склоност кон крвавење (чувствителни капилари), депигментација (кафени дамки на кожата), отежнато одење и одржување рамнотежа.

Дали знаете колку често и како правилно да го миете лицето за најдобри резултати? Еве што советуваат дерматолозите

Од друга страна, прекумерните количини на витамин Е имаат и негативни несакани ефекти како гадење, слабост, неможност за згрутчување на крвта.

Природни извори

Најбогата храна со витамин Е се житариците бидејќи се богати со масла. Може да се најде во големи количини во никулците од пченица и јачмен , нерафинирано и ладно цедено масло од палми и шафран, авокадо.

Малку помали количини се наоѓаат во жолчките, кељот, спанаќот, блитвата, брокулата, мешунките и јаткастите плодови.

Ако планирате да земате додатоци на витамин Е, консултирајте се со вашиот лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име