Дома Здравје Високите дози од овие суплементи можат да ги оштетат бубрезите

Високите дози од овие суплементи можат да ги оштетат бубрезите

7952
0

Високите дози од овие суплементи можат да ги оштетат бубрезите

МНОГУ од нас се свртуваат кон додатоците во исхраната за да ги пополнат потенцијалните нутритивни недостатоци или да ја подобрат нашата благосостојба. Сепак, не сите додатоци се создадени еднакви. Постојат голем број на додатоци кои доаѓаат со ризици, особено кога се консумираат во големи дози. Тие вклучуваат неколку кои можат да влијаат на здравјето на нашите бубрези.

Нутриционистот и диететичар, Крутика Нанавати, откри за какви суплементи станува збор.

  1. Високи дози на витамин Ц

Додека витаминот Ц е пофален за неговите својства за зајакнување на имунитетот и другите здравствени придобивки, важно е да се биде внимателен со дозирањето.

„Иако витаминот Ц е од витално значење за здравјето, прекумерните количини, повеќе од 2.000 милиграми дневно, може да доведат до камења во бубрезите, особено кај луѓе со постоечка бубрежна болест“, изјави нутриционистот за SheFinds.

Камењата во бубрезите може да го блокираат уринарниот тракт, што доведува до инфекции и оштетување на бубрезите, па затоа е важно да се придржувате до препорачаните дози.

  1. Прекумерно внесување на протеински додатоци

Протеинските додатоци се популарни меѓу фитнес ентузијастите и поединците кои сакаат да изградат мускули или да ги подобрат атлетските перформанси. Сепак, прекумерниот внес на протеини, особено од додатоците во исхраната, може да има негативни ефекти врз здравјето на нашите бубрези.

„Високото ниво на внес на протеини може да го влоши оштетувањето на бубрезите кај луѓето со постоечки проблеми со бубрезите“, предупредува Нанавати. Бубрезите играат клучна улога во филтрирањето на отпадните производи од метаболизмот на протеините, а прекумерниот внес на протеини може да го напрега овој процес на филтрирање. Потенцијално, ова може да доведе до оштетување на бубрезите со текот на времето.

Важно е да се нагласи дека се потребни дополнителни истражувања за целосно да се разбере влијанието на прекумерниот внес на протеини врз здравјето на бубрезите. Оние со постоечки бубрежни заболувања треба да бидат внимателни и да се консултираат со здравствен работник пред значително да го зголемат внесот на протеини, особено преку додатоци во исхраната, советува нутриционистот.

Значи, иако додатоците можат да играат важна улога во поддршката на целокупното здравје и благосостојба, важно е да ги консумирате со претпазливост.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име