Дома Нега и убавина ВАШЕТО ЛИЦЕ ЌЕ БЛЕСНЕ ЗА САМО НЕКОЛКУ ДЕНА: 12 природни начини кои...

ВАШЕТО ЛИЦЕ ЌЕ БЛЕСНЕ ЗА САМО НЕКОЛКУ ДЕНА: 12 природни начини кои ќе ви помогнат да се ослободите од лузните и мозолчињата ЛЕСНО и БРЗО

647
0

ВАШЕТО ЛИЦЕ ЌЕ БЛЕСНЕ ЗА САМО НЕКОЛКУ ДЕНА: 12 природни начини кои ќе ви помогнат да се ослободите од лузните и мозолчињата ЛЕСНО и БРЗО

Погледнете ги овие 12 намирници кои ќе направат чуда за вашето лице, од отстранување на лузни од акни до чистење на лицето.

 1. Домати

Сокот од домати е одличен за вашата кожа. Втријте го сокот на лицето и гледајте ја трансформацијата.

 1. Алое вера

Алоето е познато дека е одлично за лекување изгореници, но повеќето луѓе не знаат колку всушност е добро за отстранување на лузни. Поради ова растение вашата кожа ќе блесне, а лузните ќе ви се смалат до максимум.

 1. Сода бикарбона

Сода бикарбона е друго име за натриум бикарбонат. Кристалите на оваа храна се малку поголеми, што ги прави одлични за пилинг. Природно и корисно!

 1. Кокосово масло

Негата на кожата е една од работите каде кокосовото млеко може да помогне. Нанесете ја оваа чудесна смеса на вашето лице за поубав и порамномерен тен.

 1. Краставица

Маската од краставица е одлична за ослободување од акните. Едноставно исечете ја краставицата на прстени и ставете ја на лицето.

 1. Мед

Ова слатко ќе направи чуда за вашата кожа. Одличен трик е да нанесете суров мед на вашата кожа.

 1. Лимон

Лузните од акни се главно белузлави по боја, а лимонот ќе произведе ефект на „белење“, т.е. ќе ја намали нивната видливост колку што е можно повеќе.

 1. Сок од компир

Кога ќе помислите на зеленчук кој содржи сок, сигурно не мислите на компири, сепак, сокот од компир е полн со витамини и е одличен за кожата.

 1. Масло од шипка Шипинка е полна со масни киселини и е одлична за кожата. Можеби е најдоброто од сите масла за кожа бидејќи не остава мрсни остатоци.
 1. Бришење на кожата со шеќер
  Бришење на кожата со шеќер. Шеќерот е одличен за пилинг, ќе ги отстрани сите мртви клетки од кожата и вашата кожа ќе биде мека и сјајна.
 2. Витамин Е

Овие капсули можете да ги користите на два начина. Едната е редовно да ги пиете, а другата е да ги отворите и да ги нанесете директно на кожата. Можете исто така да ги комбинирате двата методи.

 1. Маслиново масло

Маслиновото масло, како и кокосовото, има безброј придобивки за сите делови од телото, особено за кожата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име