Дома Живот Вака изгледа утринската рутина која ја следат најсреќните и најздравите луѓе на...

Вака изгледа утринската рутина која ја следат најсреќните и најздравите луѓе на светот

681
0

Вака изгледа утринската рутина која ја следат најсреќните и најздравите луѓе на светот

ДА ЖИВЕЕТЕ до сто не е толку тешко ако живеете во таканаречените сини зони, региони со најголема концентрација на стогодишници. Икарија во Грција, Окинава во Јапонија, Сардинија во Италија, Лома Линда во Калифорнија и полуостровот Никоја во Костарика се локациите каде што луѓето живеат најдолго и се меѓу најсреќните во светот.

Нивната долговечност се проучува со години и е предмет на бројни студии. Забележано е дека повеќето следат едноставна утринска рутина во четири чекори. Добрата вест е дека сите можеме да почнеме да го практикуваме утре.

Имајте здрав појадок
Повеќето луѓе кои живеат во сините зони консумираат богата и разновидна исхрана базирана на растенија. Генерално, тие јадат повеќе целосна храна, овошје и зеленчук, а помалку црвено или преработено месо, шеќер и јаглехидрати со скроб. Овој тип на исхрана се нарекува медитеранска диета, а истражувањата потврдија дека може да помогне да се намали ризикот од голем број болести. Тие вклучуваат Алцхајмерова болест, срцеви заболувања, мозочен удар и разни видови на рак.

Луѓето кои живеат во Лома Линда, Калифорнија, обично јадат овесна каша за појадок, понекогаш додавајќи јаткасти плодови или овошје за да добијат повеќе влакна. Замената на млечното млеко со алтернатива од растителна основа, како што е овесното млеко, исто така може да го намали ризикот од рак.

Уживајте во шолја кафе
Кафето е клучен дел од исхраната на повеќето луѓе кои живеат во сините зони. Тие пијат две до три шолји кафе дневно, а истражувањата потврдија дека тоа помага да се намали ризикот од дијабетес и дебелина. Полифенолите, природните антиоксиданси во кафето, исто така се поврзани со помал ризик од развој на деменција.

Најдете го вашиот икигаи
Сите луѓе во сините зони се обидуваат да ја најдат својата цел, односно причината за станување од кревет. Ова се нарекува икигаи на јапонски.

Кен Моги, невронаучник од Токио, за Well+Good изјави дека процесот започнува со четири столба: прифаќање себеси, поврзување со другите и планетата, наоѓање радост во малите нешта и присуство.

Кажете му нешто убаво на првиот човек што ќе го видите
Како ги третирате луѓето може да ја зголеми вашата среќа. Истражувачот Ден Бутнер, кој го измислил концептот на сината зона, рекол дека долговечните луѓе секое утро му кажуваат нешто убаво на првата личност што ќе ја видат.

Дополнително, добро е денот да го започнете со малку вежбање. Буетнер оди на работа со велосипед или практикува јога и истакнува дека тоа позитивно влијае на неговата благосостојба.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име