Дома Здравје Боровите иглички како лек: дар од природата за нашето здравје

Боровите иглички како лек: дар од природата за нашето здравје

2140
0

Боровите иглички како лек: дар од природата за нашето здравје
Борови иглички како лек
Во овие сезони четинарите се во центарот на вниманието, а ние треба да знаеме како да ги искористиме нивните подароци на најдобар можен начин. Користете борови иглички како лек за анемија и многу повеќе.


Иако сите уживаме во мирисот на бор, малкумина знаат дека неговите игли се лековити. Покрај тоа што има предиво направено од борови иглички кое може да ви помогне во постудените денови, тие се многу корисни и како тинктури, чаеви, облоги и маски. Боровите иглички имаат низа корисни својства како што се болести на срцето и крвните садови, респираторни заболувања, но може и да ја подмлади кожата и да ја зајакне косата.


Дали боровите иглички навистина се лек?
Бор е еден од најстарите четинари на нашата планета, а неговите лековити својства им се познати на нашите предци уште од античко време. Токму поради тоа, во традиционалната медицина постојат голем број на средства кои се корисни за нашиот организам и совршен асистент при разни болести. Причината за тоа е што борот содржи голем број корисни соединенија како што се: јаглени хидрати, гликозиди, пектини, антоцијани, витамини Ц, Е, В, К, П каротини, бакар, манган, железо, цинк, фосфор и калциум и фитонциди.

Затоа, боровите иглички имаат голем број корисни состојки , кои доколку се користат на правилен начин можат да имаат лековита моќ. Сепак, најголема количина на витамини може да се најде во иглите кои се осветлени од сонцето. Исто така, многу е важно од кој тип на бор ги земате иглите. Не се сите за јадење. Значи, изберете еден од следниве видови: источен бор, јапонски црвен бор, хималајски кедар, шкотска смрека и смрека.

Какви ефекти имаат боровите иглички врз телото?
Ефектот на боровите иглички врз телото е многукратен. Сите овие корисни материи особено влијаат на секој дел од нашиот организам. На пример, каротинот содржан во боровите иглички е неопходен за добар вид, силен имунитет, формирање на лимфоцити, но делува и како антиоксиданс, неутрализирајќи го дејството на слободните радикали.

Боровите иглички се:
помошник за хиповитаминоза (недостаток на витамини),
одлично како антиинфламаторно (благодарение на танинот што го содржи),
одличен како антисептик (спречува репродукција на бактерии и габи),
корисни во анемија,
одличен за етерични масла кои позитивно влијаат на емоциите,
одлично за дезинфекција,
одличен за зајакнување на имунитетот и подобрување на апетитот,
тие отстрануваат повеќе течност од телото,
ги надополнува резервите на витамини,
ја ублажуваат болката,
направи коските посилни,
го штитат срцето и крвните садови,
помагаат при уринарни инфекции,

Боровите иглички како лек имаат едноставна подготовка
Боровите иглички и смола порано се џвакале за да се залечи усната шуплина и да се елиминира лошиот здив. Дури подоцна се користат борови суровини во форма на инфузии, лушпи, тинктури и облоги.


Лушпа од бор
Лушпа од бор е погодна за недостаток на витамини, настинки и кашлица. Се подготвува од свежи игли. Измијте ги иглите и исечете ги на парчиња од 1 см. Истурете три чаши ладна вода во сад и додадете една лажичка сок од лимон или оцет. Во водата ставете четири шолји борови иглички и оставете да отстои 48 часа на темно место. Повремено мешајте и процедете откако ќе помине времето. Пијте една шолја во текот на денот во неколку дози.

Знаци и симптоми дека е неопходно да се побара стручна помош при Хемороиди


Како се прави чај од борови иглички?
Ова е одличен избор во студените денови. За да направите чај од борови иглички, треба да ги соберете иглите. Загрејте ја водата, но не чекајте да зоврие бидејќи иглите може да ги загубат своите својства. Оставете 10 минути и пијте. Колку повеќе игли ставите, чајот ќе биде посилен. Сепак, не претерувајте. Околу половина чаша свежи игли се доволни за три чаши вода.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име