Дома Здравје Бактерии во урината – што значат и кога претставуваат проблем?

Бактерии во урината – што значат и кога претставуваат проблем?

926
0


Сè што го блокира протокот на урината или спречува целосно празнење на мочниот меур може да предизвика зголемување на бројот на бактерии во урината
Нестерилна урина значи дека имате бактерии во урината, но нема симптоми на инфекција на уринарниот тракт. Ако сте здрави, оваа состојба обично не е проблем, ниту нешто што треба да го провери вашиот лекар.
Меѓутоа, ако вашето здравје е нарушено, сте бремени или сте имале трансплантација на бубрег, бактериите во урината може да предизвикаат дополнителни компликации. Доколку исполнувате еден од овие услови, ќе бидете тестирани за асимптоматска бактериурија.
Која е причината?
Урината е обично стерилна и без бактерии. Сепак, мал број бактерии може да се најдат во урината на голем број здрави луѓе. Ова обично се смета за безопасно. Сепак, одредена количина на бактерии може да значи дека мочниот меур, уретрата или бубрезите се заразени.
Накратко, сè што го блокира протокот на урина или спречува целосно празнење на мочниот меур може да предизвика зголемување на бројот на бактерии во урината.
На пример, камен во бубрег, тумор или зголемување на простатата кај мажите може да доведе до таква блокада. Иако вообичаената асимптоматска бактериурија не треба да се третира кај дијабетичари, постари лица или носители на постојан катетер, таа треба активно да се бара кај бремени жени.
Овој проблем се јавува почесто кај жените отколку кај мажите, бидејќи женската уретра (цевката низ која се празни мочниот меур) е пократка. Кратката уретра им олеснува на бактериите од ректалната или гениталната област да пристапат до мочниот меур.
Ова може да се случи за време на сексуални активности или при бришење по итен случај. Така се случуваат повеќето инфекции на уринарниот тракт. Бактериите можат да навлезат во урината и преку крвотокот, но тоа е ретко.
Како се дијагностицира?
Како што кажува нејзиното име, таа нема никакви симптоми. Најчесто се дијагностицира со помош на примероци од урина или тестови на крвта. Доколку наодите постојано покажуваат дека имате бактерии во урината, се прават дополнителни тестови на крвта или се прегледуваат бубрезите со ултразвук и рендген.

Пред да се даде примерок од урината, препорачливо е пределот на гениталиите да се исчисти со вода, но не со сапун, бидејќи урината лесно може да се контаминира со клетки, бактерии и други материи. За да добиете точен резултат и да избегнете бактериска контаминација, вашиот лекар користи „чиста“ средна урина.
Давате примерок од урина така што ќе го запрете млазот по неколку секунди, а потоа ќе го соберете остатокот во чаша. Вашиот лекар ќе ви каже дали има нешто друго на што треба да обрнете посебно внимание во врска со вашата состојба.
Како се третира?
Ако сте здрави, асимптоматската бактериурија обично не е проблем и не бара третман. Но, ако исполнувате некои од медицинските состојби во кои асимптоматската бактериурија може да биде проблем, вашиот лекар може да ви препише антибиотик. Ова обично се случува ако:

 • сте бремени – инфекцијата може да биде причина за мала тежина при раѓање или предвремено породување;
 • ќе се направат тестови на вашиот мочен меур или ќе се оперирате на еден од органите на уринарниот систем;
 • имате блокада на уринарниот систем како што се камења во бубрезите.
  Ако сте лекувани со антибиотици, веројатно ќе треба повторно да се прегледа вашата урина откако ќе ги земете сите лекови. Во некои случаи, редовната контрола на урината со брзи домашни тестови наместо антибиотици може да биде најдобрата терапија. Вашиот лекар ќе одреди кој метод е најдобар за вас.
  Можете да си помогнете со пиење многу вода секој ден, освен ако вашиот лекар не советува поинаку. Исто така, прашајте го вашиот лекар колку ќе треба да закрепнете и кои активности да ги избегнувате и кога можете да се вратите на нив.
  Како да се спречи асимптоматска бактериурија?
  Следниве чекори спречуваат повторување на бактериурија:
 1. пијте многу течности,
 2. редовно мокрење и целосно празнење на мочниот меур,
 3. одржувајте ја интимната зона чиста,
 4. мокрење пред и после сексуален однос,
 5. носете памучна долна облека,
 6. избегнувајте тесна облека во пределот на гениталиите,
 7. Не носете предолго влажен костим за капење или костим за капење.
Претходна објаваМафини со мандарини
Следна објаваЈапонска уметност од храна – погледнете ги овие преслатки скулптури од ориз (фото)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име