Дома Здравје Афти во устата, постојани акни, рани на гениталиите се само дел од...

Афти во устата, постојани акни, рани на гениталиите се само дел од симптомите: Што е БЕХЧЕВАТА БОЛЕСТ и како се лекува?

9304
0

Афти во устата, постојани акни, рани на гениталиите се само дел од симптомите: Што е БЕХЧЕВАТА БОЛЕСТ и како се лекува?

Доколку забележите дека ви се појавуваат чирови во устата, често имате воспаление на очите, осип и лезии на кожата и рани на гениталните органи – задолжително посетете лекар

СИМПТОМИ НА БОЛЕСТА НА БЕХЕТ

Бехчетовата (beh-CHETS) болест, исто така наречена Бехчет-ов синдром, е ретко нарушување кое предизвикува воспаление на крвните садови низ телото.

Болеста може да се манифестира на различни начини, кои често изгледаат неповрзани. Тие може да вклучуваат чиреви во устата, воспаление на очите, осип и кожни лезии и рани на гениталиите.

Третманот вклучува лекови за намалување на знаците и симптомите на Бехчетовата болест и за спречување на сериозни компликации, како што е слепилото, пишува Mayoclinic.org .

Симптоми

Симптомите на Бехчет-овата болест варираат од личност до личност и може да дојдат и да си одат или да станат помалку сериозни со текот на времето. Знаците и симптомите зависат од тоа кои делови од вашето тело се засегнати.

Областите најчесто погодени од Бехчетовата болест вклучуваат:

Устата. Болните рани во устата кои изгледаат слично на рани од афти се најчестиот знак на Бехчетовата болест. Тие започнуваат како подигнати, заоблени лезии во устата кои брзо се претвораат во болни чирови. Раните обично зараснуваат за една до три недели, иако се повторуваат.

Некои луѓе развиваат рани слични на акни на телото. Други развиваат црвени, подигнати и нежни нодули на кожата, особено на потколениците.

Гениталии. Црвени, отворени рани може да се појават на скротумот или вулвата. Раните обично се болни и можат да остават лузни.

Очи. Воспалението на окото (увеитис) предизвикува црвенило, болка и заматен вид, обично на двете очи. Кај луѓето со Бехчетова болест, состојбата може да дојде и да си оди.

Зглобови. Оток и болки во зглобовите често ги зафаќаат колената кај луѓето со Бехчетова болест. Може да бидат зафатени и глуждовите, лактите или зглобовите. Знаците и симптомите може да траат една до три недели и да исчезнат сами по себе.

Крвни садови. Воспалението во вените и артериите може да предизвика црвенило, болка и оток на рацете или нозете кога се формира згрутчување на крвта. Воспалението на големите артерии може да доведе до компликации, како што се аневризми и стеснување или блокирање на садот.

Дигестивниот систем. Различни знаци и симптоми можат да влијаат на дигестивниот систем, вклучувајќи абдоминална болка, дијареа и крварење.

Мозок. Воспалението во мозокот и нервниот систем може да предизвика главоболка, треска, дезориентација, лоша рамнотежа или мозочен удар.

Кога да се оди на лекар?

Закажете состанок со вашиот лекар ако забележите невообичаени знаци и симптоми кои може да укажуваат на Бехчетова болест. Ако ви е дијагностицирана оваа состојба, посетете го вашиот лекар ако забележите нови знаци и симптоми.

Причини

Бехчетовата болест може да биде автоимуно нарушување, што значи дека имунолошкиот систем на телото погрешно напаѓа некои од сопствените здрави клетки. Многу е веројатно дека генетските и еколошките фактори играат улога.

Се смета дека знаците и симптомите на Бехчетовата болест се должат на воспаление на крвните садови (васкулитис). Состојбата може да влијае на артериите и вените од сите големини, оштетувајќи ги низ целото тело.

ВАСКУЛАРИТИСОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ЕДНА ОД КОМПЛИКАЦИИТЕ НА БОЛЕСТА

Откриено е дека неколку гени се поврзани со болеста. Некои истражувачи веруваат дека вирус или бактерија може да предизвикаат Бехчетова болест кај луѓе кои имаат одредени гени кои ги прават подложни на Бехчетовата болест.

Фактори на ризик

Фактори кои може да го зголемат ризикот од Бехчетова болест вклучуваат:

Возраст. Бехчетовата болест обично ги погодува мажите и жените во нивните 20-ти и 30-ти години, иако децата и постарите возрасни исто така може да ја развијат оваа состојба.

Место на живеење. Луѓето од земјите од Блискиот Исток и Источна Азија, вклучувајќи ги Турција, Иран, Јапонија и Кина, имаат поголема веројатност да развијат Бехчетова болест.

Пол. Додека Бехчетовата болест се јавува и кај мажи и кај жени, болеста обично е потешка кај мажите.

Гените. Имањето одредени гени е поврзано со поголем ризик за развој на Бехчетовата болест.

Компликации

Компликациите на Бехчетовата болест зависат од вашите знаци и симптоми. На пример, нелекуваниот увеитис може да доведе до губење на видот или слепило. Луѓето со симптоми на Бехчетовата болест треба редовно да посетуваат очен специјалист (офталмолог), бидејќи третманот може да помогне да се спречи оваа компликација.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име