Дома Здравје Алцхајмеровата болест може да се шири меѓу луѓето под одредени услови

Алцхајмеровата болест може да се шири меѓу луѓето под одредени услови

637
0

Една нова студија покажа дека Алцхајмеровата болест може да се шири меѓу луѓето под одредени услови.

Научниците дошле до нови откритија дека Алцхајмеровата болест може да се шири меѓу луѓето преку хормонски третмани кои сега ќе бидат забранети.


Експертите пронајдоа докази дека најмалку пет луѓе развиле ретка форма на Алцхајмерова болест како резултат на хормонски третмани во детството. Иако сите во ризичната група се информирани, работата со овие хормонски третмани отсега ќе биде забранета.


Како е можно Алцхајмеровата болест да се шири меѓу луѓето?
Помеѓу 1958 и 1985 година, ненормално ниските деца во ОК и САД примале хормони за раст од починати донатори. Техниката сега е забранета, а лекарите наместо тоа користеле синтетички хормони, откако беше откриено дека некои серии се контаминирани со приони што доведе до фатално и неизлечиво нарушување Кројцфелд-Јакоб.

Научниците сега веруваат дека медицинските и другите хируршки процедури може да носат ризик од ширење на Алцхајмерова болест бидејќи прионите кои се акумулираат во мозокот и ги убиваат невроните можат да ги преживеат методите на стерилизација во болница.


Петте пациенти биле меѓу 1.848-те на кои им биле инјектирани хормони за раст како деца инфицирани со токсичниот амилоид-бета протеин семе. Сите пет страдале од истата ретка рана форма на катастрофална состојба на деменција.

Тоа е ретка форма на Алцхајмерова болест која може да се шири
Претходно се сметаше дека Алцхајмеровата болест доаѓа во две форми – „спорадична“ варијанта, која погодува илјадници луѓе на возраст над 65 години, која е далеку најчеста, и раниот генетски тип што се јавува во семејства. Научниците од Универзитетот во Лондон тврдат дека сега идентификувале трета варијанта која малку се разликува од другите и е многу ретка.

Појадок по рецепт на фитнес инструкторката: Потребни ви се јајца, домати, семки од тиква и пиперка (РЕЦЕПТ)


Сепак, професорот Џон Колинџ рече дека ризичната група е исклучително мала и се состои од пациенти кои имале одредени неврохируршки процедури, трансплантација на ткиво или донирање органи.


Д-р Сузан Колхас, извршен директор на истражувањето, истакна дека е важно да се нагласи дека ова е единствениот регистриран случај на пренесување на Алцхајмерова болест меѓу луѓе. Лекарот исто така рече дека ќе продолжат да ги удвојуваат своите истражувачки напори за да најдат лек.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име